Glasgow. Najvyšší predstavitelia židovských komunít sa v Bratislave zišli na 22. európskej rabínskej konferencii, aby prebrali problémy duchovného života, praktické otázky vzájomnej spolupráce a otázku reštitúcií židovského majetku v jednotlivých krajinách. Na neformálnych stretnutiach bolo najčastejšie počuť angličtinu a ruštinu, za rokovací jazyk však bola zvolená hebrejčina.
Generálny tajomník Svetového židovského kongresu Israel Singer vystúpil so zápalistým prejavom, ktorý ako jeden z mála odznel po anglicky, a vyzval Židov, aby sa prestali uspokojovať s tým, že ich súčasná spoločnosť toleruje. "To je prístup zo 17. storočia. My nechceme byť tolerovaní, chceme byť rešpektovaní. Práve rabíni by nám mali dodávať odvahu," vyhlásil.
Singer si včerajšiu konferenciu vybral, aby zverejnil doteraz utajovaný dokument Ministerstva zahraničných vecí USA. Už v roku 1953 v ňom Američania vyčíslili majetok arizovaný Židom v Rakúsku. Ten dnes predstavuje 10 miliárd dolárov. O tomto dokumente americká vláda dodnes mlčala, rovnako ako sa podľa Singera dodnes mlčí o skonfiškovanom majetku v Holandsku a Belgicku a o umeleckých zbierkach v galériách a knižniciach na celom svete.
Najvýznamnejším hosťom včerajšieho dňa konferencie bol Simon Wiesenthal, ktorý ako dlhoročný riaditeľ Židovského dokumentačného strediska vo Viedni zasvätil život pátraniu po nacistických zločincoch. Dnes už 91-ročný, stále však vitálny Wiesenthal prevzal od hlavných rabínov z Belehradu a zo Záhrebu cenu Lo tishkach - Nezabudneš, za svoj prínos k ochrane práv židovského ľudu. "Mám 18 čestných doktorátov a 45 vyznamenaní. Toto ocenenie sa však dotýka priamo môjho srdca," povedal v poďakovaní Wiesenthal. Pripomenul, že nacistický a komunistický režim dohromady v tomto storočí zavraždil 100 milónov ľudí. Vyjadril preto želanie, aby to nové tisícročie, ktoré príde, prinieslo mier a bratstvo a vyzval rabínov, aby vplývali na vyriešenie konfliktu Izraela so svojimi susedmi.
Konferencia pokračuje do stredy, keď sa na záver očakáva tlačová konferencia, v ktorej rabíni vydajú aj svoje stanovisko k nedeľnajšiemu ospravedlneniu pápeža Jána Pavla II. za hriechy katolíckej cirkvi. Konferenciu sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia - vchod do hotela je ostro sledovaný políciou.
Rabíni sú ubytovaní priamo v hoteli, o ich stravu sa stará šéfkuchár Štefan Lukáč, pôvodom z Rimavskej Soboty. Tohto majiteľa kóšer reštaurácie si účasníci priviezli z Viedne. Pod dohľadom rabína sa stará o to, aby pri príprave jedál nedošlo k porušeniu prísnych židovských predpisov, ktoré okrem zákazu konzumácie bravčového mäsa obsahujú aj nariadenia týkajúce sa používania kuchynských nádob a náradia.
Okrem rabínov bol dovčera v Danube ubytovaný aj spevák Sting, ktorého každý krok tiež ostro sledovala ochranka.
Autor: Barbora MAROSZOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.