Nižnej Myšli (okres Košice okolie). Materiál z pera Ladislava Olexu, pracovníka Archeologického ústavu SAV v Nitre, pobočky v Košiciach, bohato dokumentovaný fotografiami Ivana Hubu, približuje na 14 stranách lokalitu európskeho významu, ktorá je od roku 1977 predmetom systematického archeologického výskumu. Uverejnením materiálu v Archeologia Viva sa Nižná Myšľa ocitla v spoločnosti takých svetových archeologických nálezísk, akými sú napríklad hrobky faraónov v Egypte.
"V roku 1997, počas kurzu podmorskej archeológie na Sicílii, som sa zoznámil s pánom Pietrom Prunettim, šéfredaktorom časopisu. Veľmi ho zaujali informácie o Nižnej Myšli a dal mi ponuku, aby som o nej napísal. Pravdu povediac, neveril som, že Nižná Myšľa sa dostane na stránky tak renomovaného periodika. O to príjemnejšie prekvapenie som zažil. Je to významné ocenenie nielen našej práce, ale aj celej slovenskej archeológie," hovorí L. Olexa, ktorý tohto roku otvorí neďaleko neveľkej východoslovenskej obce už 24. archeologickú sezónu. Doterajšie výsledky výskumu v rozsiahlom pravekom areáli nepopierateľného historického významu sú dôkazom, že aj východná časť Európy bola vo svojej dobe na vysokej kulúrno-spoločenskej úrovni. Unikátnym nálezom je napríklad hlinený model vozíka z detského hrobu, ktorý mohol mať pôvodne kultový význam, nádherné keramické, bronzové a zlaté šperky, pohrebná keramika, atď.
Vďaka nezištnej ochote členov občianskeho združenia Collegium Myssle, ktoré združuje fanúšikov archeológie, vzniklo v Nižnej Myšli aj prvé súkromné archeologické múzeum. Jeho zbierkový fond tvoria výlučne nálezy z okolia Nižnej Myšle a chotárov najbližších obcí.
"Klub priateľov archeologického výskumu v Nižnej Myšli je medzinárodným združením. Jeho iniciátorom a koordinátorom zahraničnej pomoci je dr. Martin Wittenberg z nemeckého Wuppertalu. V posledných sezónach sa v Nižnej Myšli úspešne rozbieha archeoturistika. Prichádzajú k nám záujemcovia amatéri, z viacerých európskych krajín. Sami si hradia pobyt za tú cenu, že si môžu siahnuť na dobu bronzovú. Momentálne pripravujeme projekt výstavby osady z doby bronzovej, ktorá by mala slúžiť okrem iného aj na exkurzie a vyučovanie dejepisu v základných školách nielen z Košíc, ale aj z okolia. Na výstavbe by sa mali podieľať účastníci letných táborov, ktorí takto budú mať možnosť ochutnať život v dobe bronzovej," dodáva L. Olexa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.