Korzár logo Korzár
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Žihadlo medzi nami

Kopal kanály, trénoval futbal, hral na výletných lodiach, pre striptízy v kabaretoch, učil angličtinu a nerojčil o sláve. Ale jeho povolaním je

muzika: priniesla mu blahobyt a úspech. Hudobník na gitare, base, mandolíne, klavíri, harmonike, saxofóne a panovej píšťale, spevák a skladateľ, spoluzakladateľ skupiny ‚Police' dnes patrí k najuznávanejším stáliciam šoubiznisu. Neuznáva vyhranené žánre, mieša štýly a na javisku vystúpil aj so samotným Pavarottim. Angažuje sa pre mier v Tibete a záchranu dažďových pralesov v Južnej Amerike. Po viacerých rokoch vzájomného spolužitia si v roku 1992 vzal za ženu filmovú producentku Trudie Stylerovú. Predtým bol ženatý s herečkou Frances Tomeltyovou. Má šesť detí, dve z prvého manželstva, štyri s Trudie. Vlastní jazerný zámok z čias Jakuba I. vo Wiltshire, dom v Londýne, byt v New Yorku a vilu v Malibu. Gordon Matthew Sumner zvaný Sting sa narodil pred štyridsiatimi ôsmymi rokmi v severoanglickom Newcastle. Jeho najnovšia platňa Novučičký nový deň je plná piesní o láske, radosti zo života a optimizmu.

V nedeľu koncertoval aj v bratislavskej Inchebe.

Ešte máte tú košieľku so žlto-čiernymi pásmi, ktorej vďačíte za svoj pseudonym Žihadlo.

- Nie, pochopiteľne, že nie. Už dávno zašla prirodzenou smrťou. Zvyčajne nosievam tú istú vec dlhé roky, kým ju netreba vyhodiť. Neviem prečo tak konám, mám už taký návyk.

Koľkí vás volajú vaším pravým menom Gordon?

- Nikto. Ani moja žena. Výnimkou sú ľudia, ktorí ma nepoznajú.

Je žihadlo Stinga stále také ostré?

- Asi som sa s vekom trocha umiernil a zaokrúhlil ani kameň, ktorý ležal dlho na dne rieky. Otupili sa mi hrany.

Nebanujete?

- Nie, mám o sebe veľmi dobrú mienku. Už nie som jednoducho taký agresívny a rozhodný ako voľakedy, nemám ani také premrštené ambície. Myslím si, že som sa stal zrelým človekom, lepšie sa cítim vo svojej koži.

Bola vaša žena Trudie prvou veľkou láskou?

- Nie. Prvá žena, ktorú som miloval, bola moja matka. Potom som ľúbil veľa žien. Teraz jedna žena zastupuje všetky.

Mali ste dáky patent na balenie dievčat?

- Oslovoval som ich pod hocakou zámienkou a táral som, čo mi slina priniesla na jazyk. Ako mladý muž som mal na štíte nemálo skalpov.

Ako ste sa zoznámili s Trudie?

- Bola mojou susedkou. Bývali sme vedľa seba v suteréne v Londýne. Raz som si zašiel od nej čosi požičať a odvtedy som do nej zaľúbený.

Keď ste sa tak chytro zaľúbili, prečo ste otáľali so sobášom?

- Bol som predtým ženatý a skladal som sľub manželskej vernosti, ktorú som potom porušil. Chcel som si byť teda na sto percent istý, že ak znovu zložím takú prísahu, už ju neporuším.

Zmenilo sa po svadbe niečo vo vašom živote?

- Hej, nazdávam sa, že k lepšiemu. Bál som sa zmien, ale ukázalo sa, že úplne zbytočne. Teraz mám väčší pocit bezpečia a pevnosti nášho vzťahu.

Ako riešite vážne rodinné spory?

- Som veľmi rozumný chlap: robím presne to, čo chce Trudie.

Čo jej na vás najviac vadí?

- Že bývam zriedka doma, že tak často vycestúvam.

A nechce vás pri cestách sprevádzať?

- Samozrejme, že hej, ale máme šesť detí a bolo by to ťažké.

Ste dobrým otcom?

- Museli by ste sa spýtať mojich detí. Nie som obyčajným tatom nebývam denne doma. Ale nezdá sa mi, že by som bol zlým otcom

Máte čas sa s nimi baviť?

- Žiaľ, mám ho primálo. Ale rád s nimi hrám šach. Radi tiež spoločne muzicírujeme a hráme futbal.

Ako sa staráte o ich budúcnosť?

- Chodia do najlepších škôl, majú čo jesť, zdravo sa stravujú, vyrastajú obklopené našou láskou. Deti chodia ešte do školy, ale po ukončení vzdelania, si budú musieť nájsť nejaké zamestnanie. Ako každý normálny človek. Ako ja. Nemajú inej voľby, lebo rozfrckám všetko, čo mám.

Ako dbáte o svoju telesnú kondíciu?

- Denne cvičím vyše dve hodiny jogu. Joga si vyžaduje veľké telesné úsilie, ale napráva vstrebávanie rozumu, uľahčuje meditáciu a vyčisťuje vnútorne. Pôsobí rovnako dobre na rozum, ako aj na telo, zlepšuje sex. Jogíni ponímajú telo ako jeden celok a sex je zdravou ľudskou činnosťou a keď je človek zdravý, aj sex je lepší. To je všetko.

Zrejme sa môžete milovať vyše päť hodín. Je to pravda?

- Veru, ale spolu s večerou a kinom.

Žartujete?

- Samozrejme, že žartujem. Ja večne žartujem. Nikdy nevedno, či vravím pravdu, alebo nie.

Vždy ste robili iba to, čo je dovolené?

- No comment.

Prečo?

- Lebo tu je hranica, ktorú neprekročíme.

Nepoviete ani, či ste mali dakedy opletačky so zákonom?

- Nepoviem. Ale nikdy som v base nesedel.

Počul som, že váš brat mal nedávno akúsi potýčku s políciou?

- Môj brat je majiteľom baru. Mal trocha ťažkosti s predajom alkoholu, ale to nemá so mnou nič do činenia.

A ako to bolo s vaším účtovníkom? Vraj ste kvôli nemu prišli o značnú peňažnú sumu?

- Môj účtovník sa prejavil ako zločinec a teraz sedí vo väzení. Ukradol z banky peniaze, poslúžiac si mojím menom. Celú sumu mi však vrátili, čiže...

...ste ďalej bohatý?

- Ó, veľmi bohatý.

Je ešte niečo, čo nemáte?

- Mám už všetko, čo chcem mať.

A čo by ste chceli dosiahnuť po duchovnej stránke?

- Ako všetci, hľadám zmysel života, pocit jednoty s vesmírom.

Cítite sa spoluzodpovedný za osudy sveta?

- Zodpovedný? Nepoužil by som to slovo. Nazdávam sa, že môžem urobiť zopár vecí, ktoré akosi pomôžu a preto ich robím.

Ďalej finančne podporujete nadáciu Rainforest, zachraňujúcej tropické lesy Amazonky?

- Ďalej. Pomáham ľuďom obývajúcim dažďové pralesy, ktoré bojujú za svoje práva. Platíme hlavne právnikom, ktorí hája záležitosti obyvateľov Amazonky. Nerozdávame peniaze obyčajným ľuďom nikdy sme to nerobili.

Čo zvieratá?

- Nič. Rád sa dívam na zvieratá, veľmi ma vzrušujú. Keď žijete na vidieku, niet nič vzrušujúcejšie, ako naďabiť na divé zviera, pravé divé zviera jeleňa alebo líšku. Veľmi ma podnecuje myšlienka, že tu tieto zvery žili tisícky rokov, úplne divo a voľne, aj napriek cestám, diaľniciam, železniciam, elektrickým vedeniam, že žili týmto životom.

Nechováte nič?

- Doma mám fúru psov. Povedal by som, že aj ja som pes. Viete, niektorí ľudia sú mačky, iné vtáky a ja som pes. Nemyslím to v hanlivom slova zmysle. Som oddaný, dôveryhodný a úprimný. A tak som pes.

Žijete zo dňa na deň, či myslíte aj o budúcnosti?

- Usilujem sa žiť prítomnosťou. Pre mňa platí dnešný dnešok, nie to, čo bude a už isto nie to, čo bolo. Pokiaľ však ide o budúcnosť, som optimista, lebo celkom dobre si radím so súčasnosťou.

Opäť žartujete?

- No dobre. Nemyslím si, že máme len tak sedieť so založenými rukami a nazdávať sa, že všetko bude v poriadku. Nič nebude v poriadku, kým to my nedáme do poriadku. A to je vecou každého jedného z nás, ide o našu zodpovednosť za ďalších tisíc rokov.

Aký najneočakávanejší dar ste dostali?

- Na štyridsiatku som dostal od Boba Dylana náboj do Coltu 45. Nemám doma zbraň. Súdim, že je v nej dáka zlá mágia, ktorá spôsobuje nešťastia. Ale ten náboj bol zábavný prezent.

Máte okrem hudby aj iné vášne?

- Nie, hudba je rozhodne moja najväčšia posadnutosť. Všetko ostatné má menší význam.

Zaujímate sa vraj o futbal.

- Áno. Futbal mám veľmi rád, rád sa naň dívam. Čítanie novín začínam športom, lebo zvesti zo sveta ma zvyčajne drvia. Keď moje mužstvo Newcastle vyhráva, som veľmi šťastný, a keď prehráva, myslím si: ‚Veď je to iba hra'. Neplačem, keď moji dostanú nakladačku.

Ste spokojný so svojou hereckou kariérou?

- Ale veď ja som neurobil nijakú hereckú kariéru! Z času na čas sa objavím zo špásu v nejakom filme. Zaoberám sa tým pre potešenie, je to čosi ako hobby.

Aká hudba sa vám páči?

- Skladanie piesní pre mňa nezačalo rockandrollovou érou 50. a 60. rokov. Zbožňujem pesničky z 30. a 40. ale aj 50. rokov.

A z vašej mladosti?

- Povedzme Traffic. Jednoducho mám rád nespútanosť toho obdobia, kedy ste mohli robiť, čo sa vám zachce. Hudba bola vesmírom bez hraníc. Prechádzalo sa zo žánru do žánru. Za to, že tu sa končí country, prečo prestať. Hop do klasiky. Veď je to jedna reč, jeden kľúč. Všetky tie umelé bariéry vztýčil obchod, komercia. Mne je to fuk. Neznášam obmedzenia. V mojej predstavivosti ani nejestvujú. Treba striedať nálady, farby, hudobné nástroje, vplyvy. Mám rád hybridy, kde sa hoci jazz stretáva s popom. Samozrejme potrebujete na to dobrých hudobníkov, ktorí ovládajú všetky tieto rozličné tvary.

Čo Beatles?

- Veľmi ma ovplyvnili. Vidíte, práve ich piesňové albumy neznamenali jeden osobitý štýl.

Veľa vašich piesní je o láske.

- Asi ide o jedinú trvalú veličinu v celom bytí. Ktosi tvrdil, že jediná drží svet pokope. Všetko ostatné sú len atómy alebo jadrá lietajúce okolo. Viete, môžu vás v živote okradnúť o všetko, o váš domov, peniaze, dôstojnosť, avšak keď máte lásku, vzťah, potom na tom nezáleží, lebo ide naozaj o vec, ktorá vás udržuje pri živote, alebo aspoň mala by. Nie som romantik, ale verím, že láska všetko pokoná, to je posolstvo mojich piesní.

Myslíte si, že sa ľúbostné piesne píšu ľahšie, keď ste šťastne zaľúbený, alebo, keď sa trápite?

- Oboje. Môžete napísať dobrý ľúbostný song, keď máte úplne zlomené srdce, ktosi vás nechal a všetko sa psuje. Hm, ale azda je ho ťažšie napísať, keď ste zaľúbený a šťastný. A vôbec, ja som zaľúbený, mám sa bohovsky a ostatné mi môže byť ukradnuté.

Nakoľko sú vaše texty autobiografické?

- V písaní som dosiahol štádia, že už nepotrebujem odrážať nejakú autobiografiu, momentálne zážitky. Nepíšem o sebe. Povedzme, vciťujem sa do situácie kohosi iného, predstavujem si ju a usilujem sa vyvolať sympatiu alebo súcit.

Ako to, že niekedy umelec prekypuje podnetmi a inokedy zo seba nedostane ani notu?

- Kedysi som sa strachoval, že nebudem mať nové nápady. Teraz ma také prestávky nedesia. Je jednoducho dobré počúvať, pozorovať a nič nerobiť. Až po takej pauze možno opäť tvoriť. Podnety nemožno mať donekonečna.

Na koncertoch spievate aj svoje staré šlágre. Neomrzeli vás ešte?

- Nie, spievam ich rád, lebo sú mi ustavične veľmi blízke. Moja úloha spočíva v tom, aby som im každý raz vdýchol nový život. To, že rád spievam staré hity, neznačí, že ich rád počúvam. Nikdy to nerobím, ale keď ich náhodou začujem, potešia.

Po toľkých rokoch v showbussinesse, prvých miestach v hitparádach myslíte si, že máte recept, ako písať piesne a byť úspešný?

- Hm, čím ste múdrejší a skúsenejší, tým ste si menej istí sami sebou. Zatiaľ čo opak by mal byť pravdou. Kým som nič nevedel, bol som si veľmi istý, teraz nie. Nazdávam sa, že ide o pokoru. Jednoducho, o vyrovnanie sa v živote s vlastnou omylnosťou.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Aký dojazd s vaším autom reálne potrebujete? Praktická pomôcka
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 3. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 7. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 9. Behind every successful business lies a set of skilled people
 10. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 22 327
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 001
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 278
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 335
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 207
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 052
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 326
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 977
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 692
 10. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 5 257
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop