tohto štátneho manažéra, sú modelovou ukážkou, k akým následkom vedie jeden z najškodlivejších javov v demokratickom systéme - politická nominácia na vplyvnom hospodárskom poste.
Isteže nie je katastrofou, ak politické strany majú vo svojich radoch či medzi sympatizantmi špičkových odborníkov (či to bol aj prípad Košovana, nie sme kompetentní posúdiť). Samozrejme, aj ekonómov-manažérov. Môžu ich využívať na x vynikajúcich spôsobov - akurát z nich nesmú vyrobiť šéfov štátnych firiem. Vzniká totiž prepojenie veľkých peňazí a veľkej moci, ktoré dokáže byť zničujúce. Práve preto, že nie sme svätci, je zlatým pravidlom demokracie striktné oddelenie ekonomickej a politickej moci.
Košovan bol modelovým opakom. Sú mohutné indície pre podozrenie, že k funkcii v SE sa dostal z "vďaky" za pomoc, ktorú ako mocný muž súkromného biznisu poskytol (spolu s Ľubomírom Kanisom, terajším šéfom Devín banky - DB) Migašovi pri jeho kandidatúre na predsedu SDĽ v roku 1996. Pavol Kanis nedávno rovno na kameru STV nepriamo dosvedčil, že veľký favorit vtedajšej voľby Fico sa vzdal v prospech Migaša práve preto, že ten vedel strane sľúbiť bezpečné a bohaté financovanie. Mnohí pozorovatelia vtedy nevychádzali z údivu, prečo už vtedy superpopulárny Fico zložil zbrane v prospech outsidera, ktorý vhupol do politiky krátko predtým celkom neznámy z veľvyslaneckého postu v Kyjeve.
Teraz to už vieme - všetky kocky zapadajú do skladačky. Štefan Košovan bol vtedy členom dozornej rady Devín banky, kde ho nominovala firma Apis, významný akcionár DB. Vzápätí po voľbách sa ukázalo, čo táto inštitúcia zasahovaním do straníckej politiky sledovala: "poisťovala" si deblokácie ruského dlhu pre prípad, že by HZDS prehralo voľby. Preto SDĽ "musela" v koaličných rozhovoroch obsadiť SE, kde si posadila Košovana, ktorý, keď nadišiel jeho čas, zmanipuloval výberové konanie. "Tender", o ktorom sa ostatní záujemcovia mohli dozvedieť týždeň pred uzávierkou, "vyhrala" DB.
Takto funguje prepojenie politickej a ekonomickej moci. Ničí zdravé a slušné prostredie pre demokraciu tým, že preferuje "rovnejších", čím znevýhodňuje obrovskú masu ostatných účastníkov voľnej súťaže a korumpuje politikov. Pozrime sa dobre, kto jediný z celej koalície mimo SDĽ sa stavia k odvolaniu rezervovane a dokonca osobne by Košovana "podporil" - Ján Čarnogurský. Teda ten, ktorý SE iniciatívne pomohol vypracovať zmluvu s ministerstvom financií, aby sa vôbec "tender" mohol uskutočniť; ten, koho rodný brat má v DB podnikateľský úver a v prípade deblokácie vo forme elektriny bol pripravený predávať ju na nemeckom trhu; ten, ktorý pred mesiacom na posmech sveta pózoval vo Vojanoch pred kopou deblokovaného uhlia.
Rozkrytie Košovanových väzieb odhaľuje až bohorovnú aroganciu, s akou na čele štátneho podniku prihrával kšefty svojim "kunčaftom". Z úplne zbytočného vývozu vyhoreného jadrového paliva, čo bol jeho druhý veľký škandál, mala dvadsiatimi percentami provízie profitovať DB. Zmluvu na vývoz elektriny do zahraničia dostala zase firma Apis... Vtip je v tom, že neprijateľné by tieto transakcie boli ešte aj vtedy, keby boli pre štát stopercentne výhodné. Ako celkom správne včera príbeh glosoval Dzurinda, ide totiž predovšetkým o dôveru občanov. A súbehu Košovanových väzieb a kšeftov jednoducho nemôže dôverovať nik.
Samozrejme, okrem SDĽ. Vo svetle týchto faktov je jednoducho neuveriteľné, ak SDĽ hodnotí odvolanie ako "nezdôvodnené a bez vecných argumentov". Naopak, Dzurinda má v hlave celkom jasno: "Každý krok, ktorý posilní dôveru občanov vo vládu", považuje za prospešný pre celú slovenskú spoločnosť. Má veľkú pravdu - ale koľko zbytočnej nedôvery vo vládu i v seba by ušetril, keby ho toto všetko bolo napadlo už v prípadoch Černáka a Palacku.
Dobojované však celkom ešte nie je. SDĽ svoj zápas stále nevzdala, veď Košovan zatiaľ formálne zostáva generálnym riaditeľom. Na predstavenstvo, z ktorého čela bol včera odvolaný, voľba nového šéfa SE ešte iba čaká. A napriek všetkým zaklínaniam, že politicky sa už rozhodovať v hospodárskej sfére nebude, nová situácia v SE už bola hlavnou témou večernej Koaličnej rady...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.