konceptuálneho umenia na Slovensku Stana Filka a predstaviteľa mladej výtvarnej scény Borisa Ondreičku. Vernisáž je dnes o 16. hodine vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici.
Podľa kurátora Vladimíra Beskida sa po prvý raz podarilo skĺbiť dve rozdielne výtvarné ustanovizne - Východoslovenskú galériu, kde prebehne retrospektíva Stana Filka do roku 1985 pod názvom "Chronológia Klonovnia EGOQ" a Múzea Vojtecha Löfflera, ktoré priblíži nový spoločný projekt oboch vytvorený špeciálne pre Košice "Prah-Sill".
Druhú časť umiestnili v galérii Rotunda na Zbrojničnej ulici. Ako prezradil Boris Ondreička, dejiskom sa stane aj Mäsiarska ulica, spájajúca oba objekty, kde umiestnili zopár vrakov áut. V inštalácii Stana Filka, ktorý v šesťdesiatych rokoch spolu s Alexom Mlynarčíkom, Júliusom Kollerom a ďalšími patril k hlavným aktérom akčného umenia u nás a neskôr v USA, nájdete koláž médií, ako sú prostredia, objekty, maľba, video, xerox, ako aj sprostredkovanie jeho dvoch stretnutí s klinickou smrťou a neodmysliteľným tunelom vedomia.
Na vernisáži nebude chýbať ani akcia v podobe motorkárov vytvárajúcich slová jazdením po dráhach, ktoré spájajú jednotlivé písmená.
Ako tvrdí mladší z dvojice, vekový rozdiel v tomto prípade vôbec nehrá rolu. "Vyzerá to tak len zvonku. Pre nás nie je zaujímavý kontext šesťdesiatnik a tridsiatnik. Niekomu môže pripadať bizarný. Ale v zahraničí už bolo viacero takých projektov. Povedzme Mc Carthy bol učiteľ Kellyho, robili spolu x projektov . Jednako Filko môj učiteľ nikdy nebol. Iba spolu robíme. Spojila nás náhoda. Kedysi nás oboch vyzvali dve mladé kurátorky, aby sme vytvorili spoločný projekt. Mali zrejme pocit, že medzi nami vznikne kontraverzia. Azda preto, že máme obaja povesť rebelantov. Napokon však medzi nami vzniklo úplné súznenie. A hoci je slovo 'súdružské' zdehonestované, ja tvrdím, že sme súdruhovia. Sme profesionáli, ale voči sebe zároveň korektní. Máme podobné intelektuálne cítenie, podobný morálny kódex. Rozhodne nejde o boj medzi rokmi šesťdesiatymi a súčasnosťou. Obaja robíme veci, ktoré sú viac situáciami, ako inštaláciou. Diváka konfrontujeme s tým, akým spôsobom pôsobia na neho predmety a prostredie okolo. Naše výstavy jednoducho nie sú na obvyklé obzeranie stien. Treba sa dívať, vcítiť, čítať, rozmýšľať. Ide o to, byť tam a zažiť ich," prezradil absolvent VŠVU Boris Ondreička, ktorý spolu so Stanom Filkom 16. marca o 16. hodine v Múzeu Vojtecha Löfflera prednesie aj prednášku spojenú s premietaním diapozitívov.
Košice čaká veľký zážitok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.