Britská firma PPL Therapeutics zo škótskeho Edinburghu, ktorá sa preslávila vyklonovaním ovce Dolly, sa včera pochválila novým úspechom
Päť zdravých prasiatok - Millie, Christa, Alexis, Carrel a Dotcom prišlo na svet 5. marca a pri ich klonovaní vedci použili bunky dospelej prasnice. Použili však inú techniku ako pri klonovaní Dolly pred troma rokmi. Novú technológiu vyvinuli vedci v pobočke firmy PPL v Blacksburgu vo Virgínii. Následné testy DNA prasiatok potvrdili, že ide o identické jedince.
Podľa firmy PPL posledný úspech otvára možnosti pri vytváraní modifikovaných prasiat, ktorých orgány a bunky bude možné úspešne transplantovať ľuďom, čo by pomohlo riešiť problémy s nedostatkom orgánov potrebných na transplantácie.
Vedci očakávajú, že do štyroch rokov by sa mohli začať testy prasacích orgánov u ľudí. Teraz ich ešte čaká dôležitá úloha - odstrániť z buniek prasiat gén zodpovedný za odmietavú reakciu ľudského organizmu, čo má za následok neprijatie transplantovaného orgánu.
Mená prasiatok boli starostlivo vybrané. Prasiatko Millie dostalo meno na počesť nového milénia a Christa, Alexis a Carrel boli pomenovaní po Dr. Christianovi Barnardovi, ktorý vykonal prvú transplantáciu srdca a Dr. Alexisovi Carrelovi, ktorý dostal Nobelovu cenu v roku 1912 za prácu v oblasti transplantácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.