zaoberalo praktickými otázkami duchovného života európskych Židov, problému reštitúcií a odškodnenia.
"Na Slovensku sme sa stretli so srdečným privítaním, vynikajúco bolo postarané o našu bezpečnosť. Nemali sme nijaké problémy," zhodnotil pobyt spolupredseda konferencie, hlavný rabín Veľkej Británie Jonathan Sacks. Vyzdvihol prijatie u prezidenta Rudolfa Scustera, ktoré bolo podľa neho veľmi srdečné.
V otázke arizovaného židovského majetku, ktorý ešte stále nie je vysporiadaný v mnohých európskych krajinách, Sacks vyslovil poľutovanie, že táto záležitosť sa ťahá už tak dlho, napriek existencii mnohých dokumentov.
Pri utorňajšej návšteve viedenského židovského zboru vyslovili rabíni nádej, že politická situácia v Rakúsku sa vyvinie takým smerom, že nasledujúca rabínska konferencia sa uskutoční práve tam. Sachs hovorí, že je dôležité odsúvať pravicový extrémizmus na okraj spoločnosti. "Európska únia dala už jasne najavo, aké hodnoty sú pre ňu dôležité, a to predovšetkým rešpektovanie ľudských a menšinových práv."
Slovensko má podľa Sachsa politickú reprezentáciu, ktorá sa razantne dištancuje od prejavov extrémizmu. Židovská obec má aj vďaka tomu dobré vzťahy so Slovenskom. V 21. storočí by mali všetky štáty budovať tolerantnú spoločnosť, v ktorej by sa všetci obyvatelia cítili ako doma. Konferencia európskych rabínov sa schádza každé dva roky. V Bratislave išlo o 22. stretnutie, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 160 rabínov.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.