vyznamenania Emilovi Náterovi, ktorý sledoval a vyšetroval disidentov. Krajči tvrdil, že Náter sledoval disidentov J. Čarnogurského, M. Kusého a H. Ponickú. Podľa premiéra Náter bol navrhnutý na štátne vyznamenanie Kríž M. R. Štefánika III. triedy. Dôvodom na jeho udelenie bolo to, že Náter sa 10. februára 1997 v Bratislave v čase voľna osobne podieľal s nasadením vlastného života na prenasledovaní a zadržaní páchateľa Kristiána Ružiča, ktorý sa dopustil trestného činu vraždy Dr. Jozefa Matulu. Komisia vlády podľa Dzurindu nezistila žiadne okolnosti vylučujúce udelenie vyznamenania. Krajči v reakcii premiérovi povedal:
"Je zaujímavé, že keď to takto obraciate do morálnej roviny, nedáte si preveriť, o koho ide. Myslím, že ste mohli predísť trapasu. Keby ste vedeli, že tento človek má takúto minulosť, navrhli by ste ho na takéto vyznamenanie?"
Dzurinda odpovedal, že on nemoralizuje a "mám pocit, že ani vám osobne to nepristane vzhľadom na to, čo sa spája s vaším menom a pôsobením vo funkcii ministra vnútra. Necítim potrebu odpovedať na hypotetickú otázku, keby".
Predseda vlády nesúhlasil s názorom poslanca HZDS J. Zlochu, aby si občania urobili pred vstupom do EÚ zásoby sviečok, pretože po odstavení dvoch blokov atómovej elektrárne v Bohuniciach bude na Slovensku nedostatok elektriny.
"Nič zlého energetike ani občanom nehrozí. Práve naopak," povedal Dzurinda.
Podľa neho sa nenaplnili predpoklady rastu spotreby elektriny. Počas bývalej vlády Slovensko muselo dovážať viac ako 14 percent elektriny zo zahraničia, vždy za cenu nižšiu ako sa vyrobila v SR. Od roku 1999 prevládol vývoz elektriny nad dovozom a nebolo to ani tak zásluhou spustenia Mochoviec, ale v dôsledku poklesu domácej spotreby, ktorá bude klesať aj v tomto roku.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.