Evanjelia a nežijeme tak, ako sa od nás kresťanov očakáva," povedal v úvode včerajšej tlačovej besedy Arcibiskupského úradu v Košiciach arcibiskup Mons. Alojz Tkáč.
Stretnutie predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi s novinármi sa uskutočnilo pri príležitosti 10. výročia biskupskej vysviacky otca arcibiskupa. Ospravedlnenie sa Svätého Otca Jána Pavla II. za hriechy katolíckej cirkvi v minulosti Mons. Alojz Tkáč chápe ako "gesto pre nás všetkých a podnet k pokore, odpusteniu a k hľadaniu pravdy".
Značná časť tlačovej besedy sa krútila okolo reakcií verejnosti na nedávno pripravované odhalenie pamätnej tabule prezidentovi vojnového štátu dr. Jozefovi Tisovi. K jeho osobe a k aktivitám samoprávy v Žiline arcibiskup A. Tkáč uviedol, že Konferencia biskupov Slovenska sa k tomu vyjadrovať nebude, pretože "je to výlučná záležitosť a právo žilinského mestského zastupiteľstva". Podľa osobného názoru arcibiskupa by sa však "všetky okolnosti okolo politického pôsobenia, odsúdenia a popravy J. Tisu mali historicky a právne prehodnotiť. Doteraz známe argumenty na jeho odsúdenie ma nepresvedčili a ja som za to, aby sme poznali celú historickú pravdu týkajúcu sa prípadu, ktorý neuveriteľne traumatizuje a polarizuje celú našu spoločnosť. Osobne si myslím, že celej veci by pomohlo aj prípadné obnovenie súdneho procesu s doktorom Tisom. Trest smrti sa nikdy nerealizuje okamžite, v prípade J. Tisu však bol vykonaný do 48 hodín od vyhlásenia rozsudku!" vyhlásil A. Tkáč.
V tejto súvislosti arcibiskup Tkáč uviedol, že "dôrazne odsudzuje akýkoľvek holocaust, vrátane holocaustu Židov, a keby sa malo ukrivdiť čo len jednému človeku, je to poľutovaniahodné a chyby treba napraviť".
Na otázku týkajúcu sa ďalších plánov Mons. Tkáč uviedol: "Želal by som si, aby tunajší teologický inštitút bol pretransformovaný na riadnu teologickú fakultu, o akú má záujem aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika. Teologickou fakultou by Košice po stránke kultúrnej a duchovnej len získali".
V súvislosti s finančným ohodnotením kňazov na tlačovke odznelo, že mzdy duchovných sa ani zďaleka nepribližujú k priemeru zamestnancov v štátnej správe a navyše - cirkvám na rozdiel od úradov štátnej správy nie sú prideľované úradné autá.
"Všetky vozidlá si aj mladí začínajúci kňazi kupujú sami za vlastné peniaze, pričom sa takmer vždy zadĺžia a z 90-tich percent tieto autá používajú na úradné účely. Na druhej strane je však pravda, že peniaze na benzín im dávajú sami veriaci."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.