severných oblastiach krajiny dostali možnosť hlasovať už od stredy. Agentúra ITAR
Právo predčasného hlasovania majú aj zlatokopi v amurskej tajge, plynári v zapolárnom Jamalo-Neneckom okruhu, geológovia a meteorológovia na ostrovoch Severného ľadového oceánu či kočujúci lovci sobov na Tajmyre. Podľa odhadov Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) takýchto voličov bude "maximálne 250 tisíc", pričom celkový počet občanov Ruska disponujúcich volebným právom je až 108 miliónov.
O najvyšší post v Kremli sa uchádza 12 kandidátov vrátane jednej ženy. Za už takmer istého víťaza volieb je považovaný terajší úradujúci prezident Vladimir Putin.
V Rusku sa včera nedostali k svojim čitateľom obľúbené noviny Novaja gazeta, na stránkach ktorých mala vyjsť celá séria kritických článkov k nadchádzajúcim prezidentským voľbám. Ich vedenie informovalo, že v stredu krátko pred uzávierkou prenikol ktosi do ich počítačovej siete a zničil disk obsahujúci už číslo kompletne pripravené do tlače.
Podľa slov vedúceho vydania Sergeja Sokolova bezprostredne pred vydaním najnovšieho čísla sa aj jemu aj šéfredaktorovi Dmitrijovi Muratovi telefonicky ozývali neznámi ľudia, ktorí im vraj ponúkali obrovské peniaze za to, aby z novín stiahli materiál týkajúci sa financovania predvolebného štábu úradujúceho prezidenta Vladimira Putina.
V článku sa okrem iného poukazovalo na to, že iba suma za prenájom priestorov, ktoré v centre Moskvy využíva Putinov štáb, prevyšuje výdavky, ktoré na celú predvolebnú kampaň môže podľa zákona vynaložiť ten-ktorý kandidát. Tieto výdavky nesmú do 26. marca, teda do 1. kola volieb, presiahnuť necelých 900 tisíc dolárov. V prípade, ak sa bude musieť konať aj druhé kolo, tí dvaja kandidáti, ktorí do neho postúpia, môžu na predvolebnú kampaň minúť celkovo 1,18 milióna dolárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.