následne vyhostený. Podľa LN ruský "diplomat", ktorý bol asistentom vojenského pridelenca ruskej ambasády v Prahe, netušil, že jeho českým "informátorom" je dôstojník českej tajnej služby. Ruský špión sa zaujímal o technológie NATO. Denník LN sa vo svojom článku odvoláva na niekoľko na sebe nezávislých zdrojov blízkych vláde a tajným službám.
Podľa LN akcia českej kontrarozviedky mala napokon ďalekosiahle dôsledky: na prelome roku otriasla česko-ruskými vzťahmi diplomatická roztržka. Rusko po kroku Prahy podniklo protiakciu a vypovedalo zo svojho územia jedného z českých diplomatov, ktorý pracoval vo vojenskej sekcii českého veľvyslanectva v Moskve.
LN konštatujú, že akcia českej kontrarozviedky trvala asi jeden rok. Už v roku 1998 české tajné služby zaregistrovali záujem ruskej rozviedky o akékoľvek informácie týkajúce sa moderných technológií, ktoré na české územie presúva Severoatlantická aliancia a ktoré by Rusko mohlo využiť pri modernizácii svojich ozbrojených síl.
Podľa zdrojov LN sa ruská rozviedka zaujímala predovšetkým o najväčšiu českú zbrojovku Aero Vodochody, v ktorej majoritný podiel vlastní americký Boeing. Teda spoločnosť, ktorá svojimi stíhačkami vyzbrojuje významnú časť vojenských síl členských krajín NATO, uzatvárajú LN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.