Najintenzívnejšiemu bombardovaniu bola vo štvrtok vystavená povstalecká základňa pri dedine Šaro
Agentúra ITAR-TASS uvádza, že armádna rozviedka objavila v tejto lokalite stovky ozbrojencov, početné sklady munície a proviantu a takisto aj poľnú nemocnicu. Správy zo zóny konfliktu svedčia medzitým o tom, že ozbrojený odpor neveľkých mobilných skupín separatistov nielenže neslabne, ale, naopak, s každým dňom silnie.
Moskva sa obáva, že terajšia rastúca aktivita rebelov je iba prípravou na ich veľké diverzno-teroristické akcie naplánované k 26. marcu, kedy sa v Rusku uskutočnia prezidentské voľby.
Čečenské hlavné mesto Groznyj je jediným veľkým rumoviskom a je len ťažko predstaviteľné, že by sa tam ešte dalo žiť - týmito slovami zhrnul svoje dojmy z najnovšej návštevy kaukazskej republiky Rakúšan Alfred Missong v rozhovore pre včerajšie vydanie denníka Die Presse.
Missong, upresňujú noviny, je šéfom päťčlennej skupiny pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre Čečensko. O situácii v krízovej oblasti informoval vo štvrtok, za zatvorenými dverami, Stálu radu OBSE vo Viedni.
V Groznom v súčasnosti podľa odhadov žije približne 17.000 ľudí. "Nemajú elektrinu, vodu a neexistuje tam ani riadne zásobovanie potravinami," popisuje situáciu Missong. K tomu podľa jeho slov treba prirátať ešte aj problémy s mínami, ktoré sú položené po celom meste. "Keď bol v Čečensku komisár Rady Európy pre ľudské práva Alvaro Gil-Robles, jeden z členov jeho ochranky dokonca stúpil na mínu a utrpel smrteľné zranenia," vyhlásil Missong.
Za veľmi problematickú naďalej považuje aj bezpečnostnú situáciu v kaukazskej republike. "V Groznom sme sa pohybovali v opancierovaných vozidlách. Všade bolo vidno ťažko ozbrojených vojakov ruskej armády a špeciálnej polície." Diplomat OBSE sa počas návštevy v ostatných častiach krajiny presúval len vrtuľníkom - z bezpečnostných dôvodov - a po zotmení musel územie kaukazskej republiky opustiť.
Missong počas posledného pobytu v Čečensku navštívil aj smutne preslávené väzenie Černokozovo na severe Čečenska. Moskvu opakovane obviňovali, že toto zariadenie využíva na mučenie väzňov. Pozorovateľa OBSE tamojší väzni počas návštevy uistili, že dostávajú dostatok jedla a lekárskej starostlivosti. O porušovaní ľudských práv ruskými vojenskými silami ho však informovali utečenci v tábore v Ingušsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.