nabíjal hotovosť, príslušné terminály neakceptujú. Ku karte sa dostal po zakúpení televízora. Každý mesiac na ňu vkladal po tisíc korún s tým, že sa mu tieto peniaze zhodnocovali 24-percentným ročným bonusom. Do decembra minulého roku všetko bežalo normálne a kartou platil pri nákupe rôznej elektroniky vo vybraných predajniach. Okrem ročného bonusu mal dostať aj bonus tri percentá z ceny kupovaného tovaru. Stalo sa však, čo sa stať nemalo. Pri pokuse kupovať na kartu v tomto roku sa dozvedel, že už to možné nie je. V obave, že príde o svoje peniaze, zašiel do sídla spoločnosti Reprox v Košiciach. Zástupca firmy Dr. Peter Cacara mu oznámil, že došlo k určitým problémom v elektronickom systéme. Uistil ho zároveň, že o svoje peniaze nepríde.
O bližšie vysvetlenie celej záležitosti sme aj my požiadali riaditeľa Reproxu P. Cacaru, ktorý nám povedal:
"Pravdou je, že platobné karty stratili platnosť k 31. decembru. Dôvodom je skutočnosť, že software, ktorý spoločnosť Siemens dodala pre prevádzkovateľa - firmu LBS - nezvládol prechod na rok 2000. LBS projekt založený na systéme kupovania tovaru na splátky a minikredite okrem našej spoločnosti dodala aj ďalším firmám, napríklad ÖMV či Central Gastru. Po tom, čo elektronický systém spadol, sme ho museli celý spracovať ručne. Zákazníci určite o svoje peniaze neprídu, budú si môcť riadne v zmysle zmluvy zakúpiť za svoje peniaze tovar v príslušných predajniach," informoval nás P. Cacara, ktorý zdôraznil, že hoci k chybe v žiadnom prípade nedošlo vinou ich firmy, urobia všetko pre to, aby ju čo najskôr napravili. Zároveň upriamil našu pozornosť na článok prednedávnom uverejnený v týždenníku Trend, kde sa vysvetľovali príčiny problému.
Ako uviedol Trend, kvôli úplnému zlyhaniu informačného systému zabezpečujúceho prevádzku hybridných kariet Unikart po prechode na rok 2000 spoločnosť LBS, s. r. o. Bratislava žaluje dodávateľa, teda Siemens s. r. o. Bratislava. Od slovenskej dcéry nemeckého koncernu požaduje náhradu škody odhadovanú na sto miliónov korún. Podľa zástupcov LBS však už skôr dochádzalo k významným nedostatkom systému, ako napríklad k duplicite transakcií či pripisovaniu peňazí na účty klientov. Ako uviedol Trend, tieto nedostatky napokon viedli LBS k odmietnutiu prevzatia dodávky systému, na čo následne Siemens v polovici minulého roku od zmluvy s LBS odstúpil a požaduje uhradenie svojej pohľadávky vo výške 65 miliónov korún.
Podľa zástupcu spoločnosti Siemens odstúpenie spoločnosti LBS od zmluvy bolo hlavným dôvodom, prečo systém nebol pripravený na prechod do roku 2000. Nech už sa spor medzi všetkými zainteresovanými firmami vyrieši akokoľvek, podľa P. Cacaru klienti Reproxu teda môžu pokojne spávať, pretože oni o peniaze neprídu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.