všetkých svojich podpredsedov. HZDS sa v Trnave zmenilo na stranu ľudového typu, prispôsobilo tomu aj stanovy, pozmenilo svoj program s cieľom vstúpiť do medzinárodnej organizácie - Európskej demokratickej únie (EDÚ).
Z vedenia HZDS museli po roku odísť G. Krajči, S. Kozlík, R. Žiak. "Personálne zmeny nie sú motivované neúctou, ani odbornosťou," povedal líder HZDS. Svoj boj o vedúci post v HZDS prehral aj ďalší bývalý podpredseda V. Tkáč.
O snahe zbaviť sa Tkáča svedčí aj fakt, že podľa denníka Pravda Mečiar vo februári ponúkal Tkáča Schusterovi za šéfa Kancelárie prezidenta. "Môžem povedať len jedno, ja som pána Tkáča neponúkal. Rozprávali sme sa, že by mohlo byť v prezidentskej kancelárii zopár ľudí so značkou HZDS tak, aby sa realizoval politický pluralizmus." Ak prijme Tkáč ponuku, mal by pracovať v tzv. rade HZDS.
Novými podpredsedami sa stali Z. Kramplová, J. Gabriel, J. Božik, M. Maxon, J. Kalman. Mečiar využil na základe nových stanov svoje oprávnenie a nových spolupracovníkov navrhol sám. Snem ich bez problémov schválil.
Na sneme sa ako hostia zúčastnili predstavitelia ambasád z Ruska, Kuby, Číny, Angoly, Belgicka, USA, Talianska, Veľkej Británie a ďalších. Zo zahraničia prišli len predstavitelia partnerských strán z Ukrajiny a Poľska. Chýbali zástupcovia EDÚ a strán zo západnej Európy. Z vládnych subjektov prišla len SDĽ. Na sneme dokonca nebol ani R. Fico zo Smeru. Ľavicových demokratiov reprezentoval minister obrany P. Kanis. Neúčasť partnerov z vládnej koalície označil za "ich vec". V krátkom prejave Kanis vyzval opozičné hnutie, aby jasne deklarovalo svoju bezpečnostnú orientáciu na Severoatlantickú alianciu.
Viac ako 300 účastníkov snemu prijalo politickú deklaráciu, v ktorej sa HZDS prihlásilo k členstvu Slovenska v NATO a EÚ. Mečiar na tlačovke k tomu dodal, že iná cesta ako do NATO "neexistuje". "Pre nás neexistuje ani cesta spojenectva s tými stranami na úrovni vládnej koalície, ktoré do NATO nechcú." To by znamenalo, že SNS pri dodržaní vlastného zahraničného programu ako vládny partner HZDS skončila.
Na otázku, či by nechcel urobiť niečo podobné ako J. Haider v Rakúsku a pre ukľudnenie situácie sa radšej stiahnuť z čela strany, reagoval predseda HZDS slovami:
"Porovnanie medzi mnou a Haiderom kríva na všetky nohy, ktoré máte. Môj postoj k fašizmu je všeobecne známy. My s Haiderom máme od seba tak ďaleko ako dva brehy Ameriky cez oceán. Neviem o žiadnom spoločenskom napätí na Slovensku, ktoré by som spôsoboval. Možno, že vás niektorých dráždim svojou prítomnosťou, ale tie sympatie sú vzájomné."
V prejave pred delegátmi Mečiar vyslovil pokánie. "Chyby, ktoré sa stali, za tieto sa ospravedlňujeme." Dodal však, že odpúšťa chyby tým, ktorí sa ich dopustili na HZDS. Na otázku, nech je chlap a nech povie aj vlastné chyby, podotkol: "Bolo ich dosť."
O kauze I. Lexu povedal, že dal amnestiu, ktorá je platná a všetkým, ktorí vo veci ďalej konajú, hrozí po zmene politických pomerov, že budú braní na zodpovednosť. Odmietol, že by v súvislosti s prípadom únosu išiel vypovedať pred vyšetrovateľov. "Nebudem, funkciu, ktorú som vtedy rezprezentoval, zhadzovať tým, že nebudem rešpektovať sám vlastné pokyny."
O zmenách v politike podotkol, že je to prvýkrát, čo nevie predvídať zmeny. V súvislosti s referendom uviedol, že optimálny čas jeho konania je október alebo november a voľby začiatkom roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.