Aténach titul majsterky sveta na 100 m pol. preteky, keď vo finále dominovala jednoznačným spôsobom novým európskym rekordom 59,71 s. Svoje vlastné maximum starého kontinentu z vlaňajších MS v Hongkongu, ktoré bolo už jej jubilejným desiatym, prekonala o 49 stotín. Piešťanská rodáčka "vylovila" v Aténach už svoju taktiež jubilejnú desiatu zlatú medailu z ME a MS. Dovedna už stála na stupňoch víťazov na týchto vrcholných podujatiach 28
Ráno menila európske rekordné tabuľky Moravcová v druhej rozplavbe 100 m motýlik. Jej nový európsky rekord, ktorým v nej prekonala samú seba z finále predvlaňajších ME v Sheffielde o 17 stotín, stanovila na 57,55 s. Paradoxné je, že napriek výbornému času a veľkej šance na medailu sa 23-ročná viacnásobná svetová šampiónka zo Slovenska na štart popoludňajšieho semifinále, do ktorého postúpila z druhého miesta, nepostavila. Už pred MS totiž avizovala, že túto disciplínu v sobotu popoludní obetuje na úkor finále 100 m pol. preteky, v ktorých obhajovala zlato z Hongkongu. Okrem toho ak by v nej postúpila do finále, v nedeľu by ich musela absolvovať v priebehu hodiny tri, čo je nezvládnuteľná záťaž.
"Trošku za mnou zaostali," boli prvé slová M. Moravcovej po úspešnej obhajobe titulu majsterky sveta na polohovej stovke, ktorú vyhrala s vyše dvojsekundovým rozdielom pred Kanaďankou Marianne Limpertovou. Vzápätí slovenská extrahviezda pridala ďalšie hodnotenie "zlatého" finále: "Som veľmi spokojná a dosť prekvapená z času. Plávalo sa mi v pohode, nebola som nervózna, lebo som vedela, že me nemôže nikto výžnejšie ohroziť. V kútiku duše som čakala európsky rekord, ale že ho naozaj dnes zaplávam, som nečakala. Aj keď dnes to vyzeralo ľahko, je za tým tvrdá práca hlavne po minuloročných zdravotných problémoch." Zlatú medailu odovzdal Moravcovej predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch. Aj keď v Dallase pôsobiaca najúspešnejšia športovkyňa Slovenska už "zopár" medailí na vrcholných podujatiach dostala, ešte nikdy jej ju najdôležitejší športový funkcionár na svete neodovzdával: "Bol to zvláštny pocit. Najskôr som ho nespoznala, ale potom som pochopila o koho ide. Povedal mi, že by mi rád odovzdal ešte jednu medailu na olympijských hrách v Aténach. Nie som proti, bola by som rada."
Predpoludním, tesne pred dopingovou kontrolou, ktorá bola potrebná pre uznanie jej európskeho rekordu na motýlkarskej stovke sa Moravcová vyznala: "Chcela som si zaplávať čo najlepší čas, no ani jedna obrátka mi nevychádzala, bola som z toho na "vetvy". Tak to sa mi snáď len sníva, hovorila som si. Veď to nemôžem ísť ani pod 58, s takýmito "potentovanými" obrátkami. Nakoniec som bola sama prekvapená časom, ktorý som zaplávala a samozrejme som strašne rada. túto disciplínu som si nahlásila práve preto, lebo som si ju po dlhšom čase opäť zaplávať. Väčšinou mi totiž koliduje s inými disciplínami a chcem ju plávať na olympiáde. Preto som chcela vedieť a potvrdiť si na akú úroveň v nej mám a je to skvelé. Už som odhlásená zo semifinále, je to škoda mohla som mať striebro a keby Jenny zazmetkovala, tak by som sa ňou popasovala i o zlato. Svoj cieľ som splnila nad očakávania, tajne som dúfala, že by som mohla a vyšlo to."
Nedeľa
Jana Korbašová (ŠŠ Trenčín) prekonala v rozplavbách na 200 m znak v nedeľu na MS v krátkom bazéne v Aténach "bradatý" sedem rokov starý slovenský rekord Martiny Moravcovej, keď v tretej rozplavbe dohmatla šiesta za 2:14,50. Z Moravcovej rekordu ukrojila debutantka na svetovom šampionáte 58 stotín. Osobné maximum si vylepšila o vyše sekundu (1,26). V konečnom hodnotení v pondelok 26-ročnej Korbašovej vyniesol tento výkon 16. miesto.
Majstri sveta
Muži - 200 m motýlik: 1. James Hickman (V. Brit.) 1:53,57.
Ženy - 50 m v.sp. 1. Therese Alshammarová (Švéd.) 23,59.
50 m znak: 1. Antje Buschschulteová (Nem.) 27,90.
Štafeta 4 x 100 m v.sp. 1. Švédsko 3:35,54.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.