výsledky päťročných monitorovacích prác z povodia Hornádu. Ako sme sa dozvedeli, do projektu "Staráme sa o svoju rieku" sa v časovom rozmedzí rokov 1996 - 2000 zapojilo 50 monitorovacích skupín z toho 34 zo Slovenska a 16 z Maďarska.
"Počas celého päťročného obdobia sme evidovali najkritickejšie znečistenie tokov Hornádu pod Košicami, v Kokšov Bakši, Ždani a Čani. Alarmujúce výsledky boli namerané aj na Spiši a na rieke Toryse pod Krompachami, Spišským Hrušovom a v Prešove pri Lemešanoch," informoval nás zástupca Sosny MVDr. Samuel Pačenovský.
"Zo škály piatich skupín stupňa znečistenia je takmer celý úsek Hornádu v najhoršej piatej triede, pričom žiaden z nich sa nenachádza v prvej," dodala Silvia Szabóová.
"Našu monitorovaciu kapmaň začneme už tradične 22. marca, kedy je svetový deň vody. Toho roku sa plánujeme zamerať aj na rieku Latorica, ktorá patrí do povodia jedovato kontaminovanej rieky Tisy. Objektom nášho záujmu bude ďalej Sokololiansky potok, kde je 'vďaka' odpadovej vode z VSŽ havarijný stav a taktiež dolný tok Hnilca, ktorý je znečistený niekdajšou banskou prevádzkou a má vážne znížené Ph v dôsledku kyselín vytekajúcich z bane," dokončila riaditeľka Sosny. Doteraz sa pri monitoringu riek zisťovali len základné chemické parametre vody, v tomto roku sa monitorovacie skupiny zložené zo študentov ZŠ, SŠ, občianskych združení a dobrovoľníkov plánujú zamerať aj na zisťovanie ťažkých kovov. Na ich meranie je potrebný spektrofotometer, ktorý prisľúbilo zaobstarať maďarské ministerstvo životného prostredia, poučené tragédiou, ktorá postihla tamojšiu rieku Tisu. V rámci monitorovacích aktivít započalo združenie Sosna spoluprácu so Správou Slovenského raja a ukrajinskými partnermi z Užhorodu. Taktiež rozbehlo aj projekt "Adoptuj si rieku", vďaka ktorému má Hornád už 18 "adoptívnych rodičov", ktorí sa pravidelne starajú a udržiavajú určitý úsek rieky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.