priestoroch v centre Kežmarku tamojšie múzeum. Ako uviedol kurátor výstavy Jozef Ridilla, podarilo sa im sústrediť 30 diel, zväčša olejomalieb z Košíc, Prešova, Levoče, Banskej Bystrice, Bratislavy, Trenčína, Kežmarku a Sv. Antona pri Banskej Štiavnici. Výber diel bol motivovaný snahou predstaviť všetky doposiaľ známe typy posmrtného portrétu.
Typicky uhorské reprezentatívne a dekoratívne portréty sú zastúpené len dvoma obrazmi, pretože ide o monumentálne plátna nachádzajúce sa zväčša v zbierkach maďarských múzeí. Ozdobou výstavy je umelecky najhodnotnejší slovenský posmrtný portrét z roku 1678 zo Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici a európska rarita - portrét zavraždeného chlapca z Orkucian z roku 1764 zo zbierok Krajského múzea v Prešove.
Posmrtné portréty sú osobitným odvetvím portrétneho žánru nielen vzhľadom na ich unikátnosť, ale aj kvôli neobyčajne silnému emociálnemu náboju, ktorého sugestivitu žiadna reprodukcia nenahradí. Po výstave poľského posmrtného portrétu v Poznani v rokoch 1996-97 je to druhá výstava tohto typu v európskom meradle. Je určená nielen obdivovateľom umenia a histórie, ale aj milovníkom drsných, neobvyklých vecí. Dnes, keď sa už posmrtné portréty nemaľujú, sú tieto diela pôsobivou ozvenou čias, v ktorých bola úcta k životu a Stvoriteľovi veľmi intenzívna. Sú symbolickým vyjadrením kontinuity ľudskej existencie a viery v posmrtný život. Výstava potrvá v Kežmarku do 25. apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.