O návrhu novely hovoríme jednou z jej predkladateľov, poslankyňou NR SR za SOP Katarínou Čižmárikovou.
"Novela zákona o civilnej službe je návrhom skupiny 11 koaličných poslancov - z SDĽ, SOP, SDK, SMK, pričom iniciatíva vzišla práve zo SOP. Predpokladáme, že na tejto, práve sa končiacej 28. schôdzi, bude zákon schválený. Je navrhnuté, aby zákon nadobudol účinnosť l. augusta.
Máte pripravený aj pozmeňovací návrh. O čo v ňom ide?
- Aby civilná služba bola 1,3-násobkom povinnej vojenskej služby. Podľa doterajšieho zákona povinná vojenská služba trvá 12 mesiacov, krát koeficiet 1,3, čiže civilka podľa toho vychádza na zhruba 15 mesiacov a pár dní. Tento koeficient odôvodňujeme tým, že aj do budúcnosti pružne umožní meniť dĺžku civilnej služby.
Využije sa v najbližšom čase?
- Má sa prijať aj nový branný zákon, podľa ktorého sa vraj má skrátiť základná vojenská služba z 12 mesiacov na 9. Takže nebude potrebné dodávať tri mesiace a tri mesiace a novelizovať to, jednoducho sa ten koeficient použije. Je to maximálne pružné, a tým sa splní aj požiadavka výboru ministrov Rady Európy a rezolúcie Európskeho parlamentu, ktoré požadujú rovnosť dlžky povinnej a alternatívnej vojenskej služby.
Je porovnateľná dlžka povinnej a civilnej služby u nás a v zahraničí?
- Môžem uviesť príklady. U Dánov je to 9-9 mesiacov, Talianov l0-10, Švédov 7,5-7,5, v Nemecku l0-13, Španielsku 9-13, Švačiarsku 10-15, v Poľsku a Česku 12-18. Absolútne najdlhšiu službu máme na Slovensku l2-24. Myslíme si, že civilná služba nemá byť trestom pre tých chlapcov, ktorí z dôvodu svedomia a náboženského presvedčenia odmietli mať v rukách zbraň a radšej vykonávajú civilnú službu. Podľa mňa bude ešte hlučno okolo toho, že kde všade sa bude môcť civilka vykonávať."
Konkrétne?
- Snažíme sa o to, aby to bolo v zariadeniach sociálnej starostlivosti, v zdravotníckych zariadeniach, boli by sme radi, keby to bolo na miestach, kde sa zaobreajú ekológiou. Z výboru pre školstvo prišiel návrh, aby sa madzi ne zaradilo i školstvo.
V čom vidia predkladatelia rozdiel medzi povinnou a civilnou vojenskou službou?
- Nie sme za to, aby bola služba jedna ku jednej, aj keď gestorský výbor príde pred parlament s takýmto návrhom. Veď kto potom pôjde na základnú vojenskú službu, keď si väčšina zvolí alternatívu? Myslím si, že základná služba je tvrdšia ako civilka, i keď pracovať so starými, chorými, či nevládnymi ľuďmi tiež nie je ľahké. Ale predsa len, na základnej celodenný a dokonca i nočný režim je pre chlapcov tvrdší. Svojím soôsobom by zasa oni nemali byť trestaní za to, že oni išli na základnú a zatiaľ tento štát potrebuje armádu.
V mnohým štátoch majú už profesionálnu armádu.
- Časom aj na Slovensku dôjde k profesionalizácii armády, tak ako je to Veľkej Británii, Holandsku, Luxembursku, Francúzsku, Írsku, USA, Kanade, či v Japonsku. Trend tu je, ale nebude to zajtra, ani pozajtra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.