miliardy korún a stavba stále nie je dokončená. Navyše recipientom, teda zberačom odpadu z mestskej kanalizácie je rieka Poprad, ktorá v Staroľubovnianskom okrese opúšťa územie nášho štátu.
Medzinárodný dosah otázky dostavby čistiarne odpadových vôd v Poprade spôsobil, že snahy o jej dokončenie nadobudli nadregionálny až medzinárodný charakter. Koncom februára tohto roku sa problematikou zaoberal dokonca aj úrad pre životné prostredie Dánskeho kráľovstva. Výsledkom bolo odsúhlasenie finančnej čiastky, vo výške rádovo niekoľko miliónov korún, na podporu projektu Slowaed v jeho technologickej, vzdelávacej i zaškoľovacej časti. Práve v týchto dňoch pricestovala do Popradu dánska delegácia, ktorá prišla prezentovať podrobnosti spoločného projektu ako aj časový harmonogram prípravných prác.
"Toto stretnutie nadväzuje na kontakty vytvorené v júni minulého roku. Máme podporu Dánskeho kráľovstva a vstupujeme do prípravnej fázy projektu, ktorá by mala trvať do júna 2001. Predpokladáme, že dovtedy by sa mali vyjasniť dva základné momenty, od ktorých sa bude odvíjať ďalšia spolupráca. Prvým je otázka vlastníckych vzťahov a druhým problematika financovania dostavby čistiarne," povedal na včerajšom stretnutí s vedením mesta Poprad Jorgen Udby Olsen zastupujúci mestský úrad v dánskom Holstebro.
Podmienkou na ďalšom rozvinutí spolupráce je vyjasnenie vlastníckych vzťahov k popradskej čistiarni. Vlastníkom koncesnej zmluvy na dostavbu a 15-ročné prevádzkovanie diela je firma Eko Poprad. Stavebné práce však ustali a termín dokončenia - 31. august budúceho roku - je nereálny. Preto sa mesto usiluje o získanie koncesie späť. Aj keby sa to však nepodarilo, v polovici tohto roku sa pripravuje transformácia štátneho podniku Vodárne a kanalizácie. Dielo by tak prešlo do majetku mesta a to by bolo zo zákona povinné stavbu dokončiť. Ako predčasom uviedol primátor Popradu Štefan Kubík, na dostavbu je potrebných približne štyristo miliónov korún. Tie sa podľa neho dajú získať napríklad prostredníctvom projektu ISPA. Zároveň tiež zdôraznil, že mesto získa prostriedky zo štátnych, či štrukturálnych fondov Európskej únie ľahšie, ako akákoľvek "ťažko čitateľná" spoločnosť s ručením obmedzeným.
"Ak si urobíme jasno v základných otázkach, spustíme prípravnú fázu spoločného projektu. Paralelne s ňou budú prebiehať výchovno-vzdelávacie aktivity na úrovní gymnázií v Poprade a Holstebro, ale aj v rovine budúcich kľúčových pracovníkov popradskej čistiarne odpadových vôd. Podmienkou ale je, aby sme už do začiatku tohtoročných letných prázdnin poznali koncepčné riešenie problematiky vlastníckych vzťahov k čistiarni. Našim hlavným cieľom je totiž zlepšenie kvality vodných tokov pod Tatrami, čo prirodzene súvisí s dokončením stavby. Bez realizácie praktickej roviny projektu by bolo napĺňanie jeho teoretickej časti úplne zbytočné," uviedol Jorgen Udby Olsen a dodal, že pre dánske ministerstvo životného prostredia je spomínaný projekt Slowaed zatiaľ najväčším vôbec. Poznatky získané v Poprade totiž dánski partneri mienia sprostredkovať záujemcom v rámci seminárov v ďalších dvadsiatich mestách Slovenska.
Autor: Peter FÁBER
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.