Spoločného parlamentného výboru Európskej únie (EÚ) a Slovenskej republiky Hans-Peter Martin. Podľa Martina je dôležité, aby si Slovensko udržalo dosiahnutú politickú stabilitu. Obavy EÚ podľa neho vyvolávajú predovšetkým úvahy o predčasných voľbách. "Je pre nás ťažko pochopiteľné, že teraz, keď ste dosiahli taký pokrok, začalo sa hovoriť o referende a nových voľbách. Samozrejme, je to rozhodnutie občanov, ale treba si uvedomiť následky. Voľby by určite viedli k spomaleniu procesu integrácie, pokiaľ by neznamenali ešte väčšie problémy".
Potrebu udržania politickej stability a dokončenie ekonomických a politických reforiem vyjadrili poslanci aj v deklarácii, ktorú na záver rokovaní prijali. Dôraz sa v nej kladie na dokončenie procesu privatizácie, urýchlenie reformy štátnej služby, zeefektívnejenie boja proti korupcií a posilnenie dôvery slovenskej verejnosti vo vládne inštitúcie. Podľa spolupredsedu výboru Petra Weissa sa "Slovensko musí teraz sústrediť na vytvorenie podmienok pre udržateľný hospodársky rozvoj, na zníženie nezamestnanosti, čo predpokladá rozvoj regiónov a vidieka, podporu malého a stredného podnikania a aktívnu politiku zamestanosti. Je nutné prekonať nezdravo veľké rozdiely medzi regiónmi, medzi centrom, ktorým je Bratislava a ďalšími časťami krajiny. Sr musí posilniť sociálnu súdržnosť krajiny, zamerať sa na investície do infraštruktúry, životného prostredia a rozvoja ľudských zdrojov". Dôležité je podľa Weissa posilniť nezávislosť súdnictva a zlepšiť jeho fungovanie z hľadiska kvality aj rýchlosti a čo najskôr prijať kvalitný a moderný zákon o štátnej službe.
Podľa vedúcého tímu Európskej komisie (EK) pre Slovensko Dirka Megancka má však Slovensko, napriek konštruktívnej kritike, šancu dostať sa do Európskej únie spolu s ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky. Musí však zlepšiť situáciu Rómov, zosilniť boj proti korupcií, vyrovnať dlhy a nedobytné pohľadávky, urýchliť legislatívny proces a decentralizáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.