vážny problém. Ministerka financií Brigita Schmögnerová vyhlásila, že ak bude Svetová banka aj naďalej podmieňovať poskytnutie pôžičky na reštrukturalizáciu bánk a podnikov (EFSAL) akceptáciou programu stand-by, Slovensko odmietne aj stand-by program od Medzinárodného menového fondu (MMF), aj EFSAL program od Svetovej banky. Tento rázny postoj ministerka Schmögnerová odôvodnila tým, že Slovensko už podľa nej výrazne pokročilo v oblasti makroekonomickej stabilizácie, a tak žiadny stand-by program MMF nepotrebuje.
Program stand-by zabezpečuje prísny dohľad MMF nad ekonomickými reformami krajiny. Jeho zavedenie doteraz vždy spôsobilo, že ekonomické smerovanie krajiny sa prestalo riadiť politickými potrebami a záviselo len od ekonomických parametrov. Podľa odborníkov by jeho aplikácia na Slovensku neznamenala žiadnu citeľnú zmenu - zabezpečil by však, že Slovensko nezíde z reformnej ekonomickej cesty nastúpenej v máji 1999.
Odlišné názory na otázku programu stand-by od MMF dlhodobo prezentuje podpredseda vlády Ivan Mikloš. Ten sa opiera o vyhlásenia OECD a radu svetových finančných inštitúcií, podľa ktorých nebude poskytnutie programu stand-by signálom o problémoch, ale naopak signálom o stabilizácii pri rozhodovaní o dôležitých ekonomických otázkach. Mikloš podobne ako ďalšie svetové finančné inštitúcie preto tvrdí, že spolupráca s MMF na príprave programu stand-by bude krokom k posilneniu dôveryhodnosti Slovenska.
V podobnom duchu sa nesú aj aktuálne signály od ratingových agentúr. Riaditeľka divízie pre strednú a východnú Európu z agentúry Standard and Poor's Helena Hessel včera vyhlásila, že okrem hrozby návratu Vladimíra Mečiara je pri ratingovom hodnotení SR najväčším negatívom "uprednostňovanie politických riešení pred racionálnymi ekonomickými".
Autor: Dušan DEVÁN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.