ostatné krajiny Visegrádskej štvorky. "Na to, aby sme využili túto šancu, treba politickú stabilitu, stabilitu politických inštitúcií a dokončenie ekonomických a sociálnych reforiem," uviedol včera spolupredseda Spoločného parlamentného výboru Európskej únie (EÚ) a SR Peter Weiss po ukončení zasadnutia tohto výboru v Bratislave.
Úvahy nad referendom a prípadných predčasných voľbách sú podľa spolupredsedu Spoločného parlamentného výboru Európskej únie (EÚ) a Slovenskej republiky Hansa-Petra Martina ťažko pochopiteľné. Predčasné voľby by určite viedli k zabrzdeniu procesu integrácie, pokiaľ by neznamenali ešte väčšie problémy, povedal Hans-Peter Martin na dnešnej tlačovej besede v Bratislave.
Na otázku o možnom ohrození integrácie SR do EÚ H.-P. Martin uviedol: "Je verejným tajomstvom, že existujú dvaja ľudia, ktorí vyvolávajú takéto obavy - sú to pán Haider a pán Mečiar". Zároveň pripomenul, že súčasné sankcie voči Rakúsku sa budú opakovať aj voči iným krajinám v podobnej situácii. Takéto kroky nie sú podľa neho otázkami zahraničnej politiky, ale vnútornými záležitosťami EÚ.
Za prelomový označil rok 1999 v integrácii Slovenska premiér Mikuláš Dzurinda. "Nielenže sme dosiahli výrazné pokroky na ceste k integrácii SR do európskych štruktúr a do Severoatlantickej aliancie, ale podarilo sa nám prelomiť aj nedôveru budúcich partnerov," povedal M. Dzurinda.
D. Meganck a J. Rosa La vyzdvihli úsilie SR v integrácii do EÚ a pripomenuli potrebu reforiem na oboch stranách pri vytváraní zjednotenej Európy. J. Rosa La uviedol, že napriek pokroku je potrebné venovať pozornosť riešeniu najmä rómskeho problému a odstraňovaniu diskriminačných postojov slovenskej spoločnosti. Vyslovil podporu únie transformácii slovenskej ekonomiky v smere väčšej transparentnosti a konkurencieschopnosti.
B. Schmögnerová v prejave uviedla, že hospodárske reformy, ktoré majú negatívny dosah na sociálne slabé skupiny obyvateľstva, by Slovensko muselo urobiť aj bez ohľadu na integračný proces.
Poslanci Európskeho parlamentu a slovenského zákonodarného zboru na záver zasadnutia prijali odporúčania na ďalšie obdobie v smere vytvorenia podmienok na udržateľný hospodársky rozvoj a zníženie súčasnej miery nezamestnanosti na Slovensku. K odporúčaniam patrí zabezpečenie aktívnej politiky na trhu práce, rozvoja regiónov a vidieckych oblastí a podpory malého a stredného podnikania. Potrebné je sústrediť sa na prekonávanie nezdravých rozdielov medzi slovenskými regiónmi, na investovanie do infraštruktúry a životného prostredia, rozvoj ľudských zdrojov a systematické posilňovanie súdov. Z výsledkov diskusie výboru vyplynula aj potreba urýchleného prijatia kvalitného zákona o štátnej službe a reformy štátnej správy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.