rok. Reálna potreba na chod a "skromné" vyžitie sa pritom pohybuje okolo 14 miliónov, ktoré však nemocnica nemá. Len na vyplatenie miezd pre viac ako 700 zamestnancov potrebuje vedenie 7 miliónov korún.
"V závere uplynulého roka hrozil krach nemocnice. Bolo to neúnosné, museli sme obmedziť práce, operácie. Situáciu sa nám podarilo stabilizovať až po veľkom úsilí a tlakoch na ministerstvo zdravotníctva, ktoré nakoniec priznalo, že našu inštitúciu skutočne poddimenzovalo. Nakoniec nám zvýšia rozpočet na terajších 11,7 milióna korún. Spolu s rožňavskou nemocnicou sme boli, čo sa týka rozpočtu, úplne na samotnom dne," uviedol riaditeľ spišskonovoveskej NSP Peter Jankech.
Zabezpečiť prevádzkovanie nemocnice s dlhmi 130 miliónov nie je ľahké. Situácia sa zhoršuje zo dňa na deň a trpezlivosť so zdravotníckymi neplatičmi strácajú aj dodávatelia špeciálneho zdravotníckeho materiálu a liekov. Tí odmietajú ďalej dodávať tovar bez priamych platieb. Mnohí blokujú účty, nemocnicu penalizujú, čo existenciu len zhoršuje.
"Šetríme všade, kde sa len dá. Platby za telefón sa nám podarilo znížiť o 20 tisíc korún, na doprave o 70 tisíc. Situáciu sme neriešili prepúšťaním k zníženiu platov a osobných hodnotení."
Ako riaditeľ P. Jankech uviedol, nemocnica ročne prichádza o dva milióny korún, ktoré sa "strácajú" v podzemí, kam vyteká voda. Ďalšie finančné prostriedky "visia" v jednotlivých zdravotníckych poisťovniach. Len jedna z nich, poisťovňa Perspektíva dlhuje NSP v Spišskej Novej Vsi šesť miliónov korún.
Riaditeľ Jankech sa vyjadril aj k otázke reštrukturalizácie. Tá sa v tomto kraji ešte ani zďaleka neskončila.
"Naša nemocnica má 70 tisícovú spádovosť a preto návrh koordinátora, ktorý mal pripraviť podklady na redukciu lôžok, považujem za absurdný. Navrhuje zrušenie 50 lôžok a redukciu 30-tich. Na 100 obyvateľov pripadá dnes 3,7 lôžka, čo je menej ako priemer. Ak nám zredukujú ešte aj toto, bude ohrozené zabezpečenie zdravotníckej starostlivosti," dodal riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.