O rómskych bytoch v Dlhej Lúke a plynofikácii Poštárky
Bardejov - Keďže viaceré mestá v Prešovskom kraji, napríklad aj Prešov, sa rozhodli stavať sociálne byty, chceli sme zistiť, aké majú v tomto smere skúsenosti mestá, ktoré sociálne byty už postavili v minulosti. Oslovili sme vedúceho oddelenia výstavby Mestského úradu Bardejov Juraja Čobeja. Hovorili sme s ním o desiatich bytoch, ktoré mesto Bardejov postavilo pre Rómov v Dlhej Lúke ešte novembri 1996. Ide o byty tretej kategórie, bez vodovodu ( majú pumpu na vodu v strede osady), bez plynu a so suchými WC. Nájomné v týchto bytoch je 800 korún a napriek tomu majú tunajší obyvatelia na nájomnom nedoplatok 85 tisíc korún.
Koľko financií investovalo mesto Bardejov do výstavby týchto bytov?
- Celkom osem miliónov korún. Výstavba jedného bytu vyšla asi na 400 tisíc korún. Ďalšie finančné náklady však boli na dotiahnutie elektrického vedenia do rómskej osady. Mestský úrad peniaze investované do výstavby bytov pre Rómov v Dlhej Lúke stále spláca.
V čom sú v týchto bytoch ešte problémy?
- Veľmi ťažko sa s Rómami komunikuje. Neustále nám vytýkajú, že sme im nedali plyn a vodovod. Sú tak agresívni, že sa do osady bojíme ísť. Boli sme tam nedávno s návštevou z magistrátu v Humennom a rýchlo sme sa spratali. Toto má mesto od nich namiesto vďaky.
Prečo, ak sa stavali byty, sa do nich nezaviedol plyn a voda?
- Takto to schválilo mestské zastupiteľstvo a takto sa to zrealizovalo. V základoch spomínaných bytov v Dlhej Lúke sú však otvory, ak budú financie nebude problém napojiť plyn a vodu do jednotlivých bytov. Chcel by som však povedať, že Rómovia v Dlhej Lúke majú nielen nedoplatky na nájomnom, ale je u nich problém aj s ich platením za elektrinu. Pôvodne bola dohoda s okresným úradom, že náklady spojené s bývaním sa budú Rómom v Dlhej Lúke sťahovať priamo zo sociálnej podpory. Rómovia s tým aj predtým, ako podpísali nájomné zmluvy, súhlasili. Neskôr sa chodili sťažovať a okresný úrad dohodu o tomto s nami zrušil. Ďalším problémom je to, že Rómovia nevetrajú. Výsledok je taký, že vzniká plieseň. V niektorých bytoch je už celý plafón chytený pliesňou.
Chce mestský úrad v Bardejove po tejto skúsenosti ešte niečo pre Rómov robiť?
- V pláne investičných akcií na tento rok je plynofikácia rómskeho sídliska na Poštárke. Žije tam asi 600 Rómov. Už sme vo veci jednali aj s plynárňami. Oni sú ochotní sa s nami dohodnúť, ale chcú, aby bol urobený centrálny plynomer a aby odber plynu z tohto centrálneho plynomeru na Poštárke garantovalo mesto. Nám potom zostane obchádzať na Poštárke rómske rodiny a podľa stavu na plynomeroch na jednotlivých bytoch účtovať peniaze. Takže dnes ešte ťažko povedať, aký bude výsledok, či Poštárka sa bude plynofikovať, alebo nie. Na strane druhej chcem zdôrazniť, že ak splynofikujeme Poštárku, budú plyn chcieť aj Rómovia v Dlhej Lúke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.