slovami sa včera bránil poslanec SDĽ Viliam Sopko, ktorý vlastní obchodné podiely v prešovskej firme, ktorá vlani doviezla pre Slovenské elektárne 10-tisíc ton uhlia z Ruska. Elektrárňam v tom čase šéfoval Štefan Košovan, človek blízky Migašovej SDĽ.
V klube SDĽ informácia vyvolala živú odozvu. Viacerí poslanci ľavicových demokratov povedali svoj názor, boli však aj takí, ktorí sa odmietli vyjadriť s tým, že reagovať bude šéf klubu L. Orosz a podpredseda strany P. Weiss. "Nebudem sa vyjadrovať, spýtajte sa Sopka," hovoril však v kuloároch parlamentu Weiss. K prípadu sa odmietla vyjadriť aj ministerka financií za SDĽ B. Schmögnerová.
Diskusie v klube SDĽ spôsobili aj Sopkove utorňajšie výroky pre TV Markíza. Povedal, že poslanec si môže vytvárať zázemie, aby po skončení mandátu nešiel na úrad práce. Poslanec SDĽ P. Bohunický na otázku, či si ľavicoví poslanci medzi sebou odkryjú karty, aby ich neprekvapil ďalší Sopko, zareagoval: "A čím by nás mal pán Sopko prekvapiť? Tým, že má obchodné podiely? Možno, že sa neomalene vyjadril, a to sme mu ráno povedali, že každý poslanec sa musí zabezpečiť do budúcnosti. Je to normálne, možno, že to nepovedal príliš šťastne. Svoj majetok priznávame a riadne ho deklarujeme." Ďalšia poslankyňa SDĽ M. Angelovičová na výrok V. Sopka reagovala otázkou: "Nebola to nejaká irónia? To sa mi nepozdáva." Na poznámku, že pán Sopko nepôsobil ironicky, dodala: "To by sa nemalo stávať."
V. Sopko povedal, že poslanci môžu mať podľa zákona podiely v obchodných spoločnostiach, v riadiacich funkciách firmy nie je, lebo to by zákonu odporovalo. O zmienke, že poslanec by si mal vytvárať zázemie do budúcnosti, uviedol, že k takémuto konaniu núti doba. "Žiadna politická strana vám nezaručí, že sa môžete o mandát uchádzať a bežne sa stáva, a to potvrdia aj poslanci bývalého federálneho zhromaždenia, že rovno z parlamentu odchádzate na úrad práce. Málokto z poslancov má vytvorené zázemie tak, že sa môže vrátiť na pôvodnú funkciu."
Poslanec Sopko odmietol spájanie svojej firmy s niekdajším šéfom elektrární Košovanom a označil ho za účelové. "Spojiť môžeme všeličo. Udialo sa riadne výberové konanie. Do elektrární dodáva uhlie pomaly dvadsať firiem, pätnásť? Ja neviem koľko. Obmieňajú sa. Pokiaľ viem, na Slovensku je asi 35 spoločností, ktoré sa zaoberajú obchodom s uhlím, takže je tam normálna súťaž." Na otázku, či predmetná firma poskytla SDĽ aj nejaký finančný dar, odpovedal: "Nie, veď to je spoločnosť, ktorá sa ledva postavila na nohy."
Podpredseda SDĽ M. Ftáčnik uviedol, že si informácie v prípade V. Sopka overí. Rozhodne však odmieta, že by táto kauza súvisela s lobistickými záujmami SDĽ.
Poslanec DS P. Tatár tvrdí, že štátne vlastníctvo je podhubím klientelizmu a korupcie. "Tam sa tuneluje cez výhodné zmluvy prostredníctvom tretích osôb. Prečo si elektrárne neurobia transparentné kontrakty priamo?" opýtal sa Tatár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.