obyvateľstvo, pracovníkov humanitných organizácií aj svojich vojakov rozmiestnených v regióne zdravotnému riziku. Tieto informácie v utorok zverejnila Organizácia spojených národov.
Generálny tajomník NATO George Robertson totiž v liste generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi napísal, že vyčerpaný urán sa používal po celom Kosove pri približne 100 letoch, informuje o tom včerajší britský denník Guardian.
Podľa tohto denníka šéf balkánskej pracovnej skupiny OSN Pekka Haavisto povedal, že množstvo použitého vyčerpaného uránu, ktorý je vedľajším produktom obohacovania uránu v jadrových elektrárňach a ktorý sa v civilných podmienkach považuje za toxický odpad, sa rovná asi desiatim tonám.
"Ľudia by mali byť chránení, zamorené územia by mali byť jasne označené," vyhlásil Haavisto a dodal, že toxický urán ohrozuje najmä deti, ktoré sa môžu na zamorených miestach hrať a nalepí sa na ne uránový prach.
Vyhorený urán sa používa v raketových hlaviciach a po výbuchu vytvára mraky jemného prachu. Inhalácia tohto prachu bezprostredne po výbuchu ohrozuje život, no jeho dlhodobé účinky zatiaľ nie sú známe. Potvrdenie toho, že NATO skutočne vyčerpaný urán použilo, obnovilo obavy z toxického znečistenia a zdravotných rizík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.