Lanovka už totiž nezodpovedá niektorým predpisom a súčasným nárokom, a preto je od začiatku tohto roka odstavená. Doposiaľ, až na výmenu kabíniek, premávala s pôvodnou technológiou.
"Kompletná rekonštrukcia, vrátane výmeny technológie by si vyžiadala náklady vo výške asi dvesto miliónov korún, čo nie je efektívne," povedal pre Podtatranský Korzár riaditeľ Tatranských lanových dráh (TLD) Dušan Slavkovský. Podľa jeho vyjadrenia bude lanovka chýbať najmä domácim obyvateľom, no pri kapacite 70 osôb za hodinu jej prevádzkovanie na súčasné pomery nebolo rentabilné.
"Rozmýšľame o zriadení múzea tatranskej lanovej dopravy v objekte údolnej stanice pri hoteli Grand Praha v Tatranskej Lomnici," uvažuje nad perspektívami ďalšieho rozvoja a využitia D. Slavkovský. Ako poznamenal, časť zariadenia, ako aj budovy sú zaradené do zoznamu technických pamiatok a sú chránené.
"Na trase Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso premáva kabínková lanová dráha s kapacitou 900 osôb za hodinu. Je využívaná najmä v lete, pričom 108 štvormiestnych kabíniek, okrem špičky, plne postačuje na potreby cestovného ruchu. Kapacita lanovej dráhy je využívaná počas roka na dvadsať percent a boli by sme radi, keby sa obsadenosť zvýšila aj v zimných mesiacoch. Myslíme preto na skvalitnenie lyžiarskej trate, s ktorou by sme chceli začať už v lete tohto roku. Máme už vypracovanú aj projektovú dokumentáciu. Ešte počas tejto sezóny by sme radi upravili tie miesta, ktoré boli pre lyžiarov veľmi úzke a nebezpečné."
Zaujímalo nás aj hodnotenie tohtoročnej sezóny. Tá je podľa D. Slavkovského oveľa lepšia ako po minulé roky, a to vďaka bohatej snehovej nádielke, ktorá do Tatier prilákala najmä Poliakov, Maďarov a rusky hovoriacich turistov. Našinci sa na stúpajúcej tendencii cestovného ruchu podieľajú v malej miere, a to aj napriek tomu, že ceny za lanovky sa zvýšili len nepatrne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.