Prvého marca začala všetkým tristo zamestnancom plynúť výpovedná lehota. S výnimkou obslužného personálu sú všetci momentálne doma a poberajú 60-percentné mzdy. Výroba bola zastavená už v januári tohto roku. O príčinách problémov a možnom riešení nás informovala podpredsedníčka predstavenstva Devy Trebišov Ing. Iveta Beslerová.
"Do Devy Trebišov v krátkom čase pravdepodobne vstúpi zahraničný partner, ktorý má záujem o kúpu 100-percentného podielu v spoločnosti. Zmluva o budúcej zmluve je už podpísaná, otázka prípadného vstupu strategického investora by sa mala uzavrieť najneskôr do konca mája. Počas minulého týždňa sa v spoločnosti skončil environmentálny audit, v súčasnosti prebieha právny a finančný audit, ktorý by mal trvať minimálne tri týždne. Všetky audity sa uskutočňujú na základe žiadosti záujemcu o vstup do Devy. Pod súčasné problémy sa okrem iného podpísal nedostatok finančných prostriedkov. Spoločnosti sa nepodarilo koncom minulého roku obnoviť úver v AG banke vzhľadom na odobratie licencie tejto banke. Deva Trebišov už dlhší čas trpela podkapitalizáciou, bola jedinou čokoládovňou na Slovensku bez silného zahraničného partnera. O ďalšom osude zamestnancov rozhodne prípadný nový majiteľ," informovala nás I. Beslerová.
O výsledkoch hospodárenia spoločnosti za minulý rok zatiaľ nechcela hovoriť s odkazom na práve prebiehajúce audity. Až po ich zverejnení bude Deva deklarovať tieto informácie. Hospodárenie v uplynulých rokoch však naznačuje trend, akým sa podnik uberal. Pri obrate 408 miliónov korún bol za rok 1998 vykázaný čistý zisk vo výške 373 tisíc korún. Plánované objemy predaja sa nepodarilo naplniť z viacerých dôvodov. Na slovenský trh vstúpili silné zahraničné spoločnosti s prepracovaným marketingovým systémom podporovaným veľkými balíkmi reklamy. Navyše Deve vypadol ruský trh, kam ešte v roku 1997 smerovalo až 20 percent celkovej produkcie. K tomu pribudla nedostupnosť úverových zdrojov vzhľadom na vysoké úroky.
Väčšinovým vlastníkom Devy Trebišov je Potravinársky kombinát, a. s. Trebišov, ktorý sa síce začiatkom roku 1998 transformoval na PK Holding Trebišov, avšak pôvodná spoločnosť nezanikla. Predpokladá sa, že hoci došlo k presunom majetku smerom na holding, Potravinársky kombinát kontroloval naďalej všetky podniky. Kým od roku 1994 každoročne vykazoval zisk, za rok 1997 vykázal kombinát stratu 150 miliónov korún. Pod zastrešujúcu spoločnosť patrili okrem Devy aj ďalšie spoločnosti - Fermenta, Trebišovská mliekareň a Trebišovský cukrovar. V apríli minulého roku médiá ako akcionárov Potravinárskeho kombinátu uviedli Devu - 17,3 percent, PK Holding - 15,2, Trebišovský cukrovar - 11,5, čo spolu predstavuje 44 percent. Vlastnícke vzťahy v jednotlivých zastrešených podnikoch sú vzájomne poprepájané, čo pomáha zneprehľadniť vlastnícku štruktúru. Okrem vlastných výrobných podnikov medzi akcionármi figurovali aj Trimex trade - 16,8, Prvá komunálna banka - 7,1, IF Regiónfond Slovenskej poisťovne - 9,5, a Cassoviainvest-credit Košice. Nie je však vylúčené, že medzičasom mohlo dôjsť k zmene vlastníckych vzťahov.
Deva je najvýznamnejšou spoločnosťou PK Holdingu, keďže jej obrat napríklad za rok 1997 predstavoval viac ako polovicu celkového obratu dcérskych spoločností holdingu. Teraz tento cukrovinársky podnik svoju existenciu ako dcérska spoločnosť Potravinárskeho kombinátu končí. V tom lepšom prípade bude pokračovať už pod novým zahraničným majiteľom. Čo sa týka Fermenty, PK Holding svoj podiel v nej odpredal chorvátskemu farmaceutickému komplexu ešte v júli 1998. Cukrovar prestal vyvíjať výrobnú činnosť v tom istom roku a došlo k prepusteniu všetkých jeho zamestnancov. Zo štyroch podnikov, ktoré patrili pod Potravinársky kombinát, dnes už teda žije a produkuje iba Trebišovská mliekareň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.