Vodárenskej ulici v Košiciach. Mesto Košice tak prejavilo dobrú vôľu prispieť k integrácii ľudí, ktorí odišli, alebo sa nechcú vrátiť do svojej vlasti predovšetkým kvôli opodstatneným obavám z prenasledovania.
"V Košiciach žije okolo 40 občanov zo zahraničia, ktorým bol na základe veľmi prísnych kritérií vyplývajúcich z medzinárodných konvencií priznaný utečenecký štatút. Sú to zväčša ľudia s ukončeným vysokoškolským vzdelaním lekári, právnici, inžinieri, veterinári. Na východnom Slovensku doteraz nejestvuje zariadenie, v ktorom by sa mohli ubytovať. Žijú väčšinou v provizóriách v internátoch, ubytovniach, v podnájme. Najhoršie sú na tom rodiny s deťmi. Práve im sú rekonštruované byty určené," povedala pre Korzár Iveta Liberková, prezidentka Spoločnosti ľudí dobrej vôle so sídlom v Košiciach. Ako uviedla, minulý mesiac vyhlásil Magistrát mesta Košice výberové konanie na dodávateľa stavby: "Dokumentácia, vrátane projektu a stavebného povolenia, je pripravená, čaká sa v podstate na výsledky výberu. Tie by mali byť známe v polovici apríla."
Podľa vyjadrenia hovorkyne a tlačovej tajomníčky Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Márie Čiernej, Košice sú po Bratislave, Lučenci a Ružomberku štvrtým slovenským mestom, v ktorom utečenci nájdu svoj domov:
"Rekonštrukcie sú financované formou združenej investície Migračného úradu Ministerstva vnútra SR a UNHCR. Úrad prispeje na košický projekt sumou 5,4 milióna Sk. Finančné prostriedky sú z grantu UNHCR v Ženeve, teda nie zo štátneho rozpočtu." Rekonštrukcia by mala byť ukončená v septembri tohto toku, prví obyvatelia by sa mali do zrekonštruovaných priestorov nasťahovať najneskôr v januári 2001. O byty môžu žiadať len tí utečenci, ktorí si nájdu zamestnanie a sú jazykovo vybavení.
"Slovensko sa v posledných rokoch naozaj stalo prechodnou i cieľovou krajinou pobytu mnohých cudzincov. Z nich len určité percento predstavuje skupinu žiadateľov o azyl, ktorí po získaní štatútu sa stávajú utečencami žijúcimi na našom území. Títo sa na kriminalite na Slovensku prakticky vôbec nepodieľajú a treba ich jednoznačne oddeliť od ekonomických a ilegálnych migrantov, ktorí sú sústreďovaní v Útvare policajného ziastenia v Medveďove," dodala hovorkyňa.
Od roku 1992 do 31. decembra 1999 požiadalo na Slovensku o azyl 3568 cudzích štátnych príslušníkov. Štatút utečenca bol udelený len v 490 prípadoch. Vlani zadržali na hraniciach republiky 7579 ilegálnych migrantov, o azyl požiadalo 1320 cudzincov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.