Podľa informácií Jozefa Talla z Krajskej veterinárnej správy v Prešove budú vakcíny vypúšťať lietadlá z výšky okolo 150 metrov pri rýchlosti približne 150 km/h v minimálne dvoch letových líniách tak, aby na kilometer štvorcový bolo umiestnených 22 vakcinačných dávok. Pri leteckom pokladaní sa vynechajú územia s nadmorskou výškou nad 1 200 metrov, vodné plochy, cestné komunikácie, mestá a osady.
Vakcinačná návnada je čiernohnedej farby v tvare kocky pevnej konzistencie. Vo vnútri návnady je uložená plastiková tobolka s viacjazyčnou potlačou Pozor - vakcína proti besnote! Obsah tobolky je načervenalej farby. Pri požití návnady líškou sa kapsula s vakcínou perforuje a vakcína príde do kontaktu so sliznicou dutiny ústnej. Cestou lymfatického systému sa vyvolá imunogénny efekt.
Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Určité potenciálne nebezpečenstvo predstavuje iba priamy kontakt vírusu so sliznicou očí, úst, nosa a podobne. Napriek tomu sa vakcinačné návnady nesmú chytať do ruky alebo sa s nimi nesmie inak manipulovať. Ak predsa dôjde ku kontaktu rúk s očkovacou látkou, je potrebné ruky dôkladne umyť mydlom, prípadne dezinfikovať akýmkoľvek dostupným dezinfekčným prostriedkom. Ak sa očkovacia látka dostane do kontaktu so sliznicou alebo čerstvým poranením, je potrebné vyhľadať lekárske ošetrenie.
Besnota patrí medzi najstaršie známe vírusové ochorenia vyskytujúce sa u všetkých teplokrvných živočíchov vrátane človeka. Napriek svojej dlhovekej histórii, intenzívnemu výskytu a značným prostriedkom, vynakladaným na jej prevenciu a tlmenie, je aj v súčasnosti značne rozšírená. Vyskytuje sa prakticky na celom svete s výnimkou Oceánie a Britských ostrovov. Vzhľadom na to, že u ľudí má po objavení sa prvých klinických príznakov nevyhnutne smrteľný priebeh, je taktiež závažným etickým problémom.
Štátna veterinárna správa Slovenskej republiky vypracovala trojročný program orálnej vakcinácie voľne žijúcich líšok obyčajných proti besnote leteckým spôsobom, ktorý zodpovedá kritériám WHO. Program stanovuje cieľ utlmiť výskyt besnoty na väčšom území štátu a tým minimalizovať náklady zo štátneho rozpočtu, ktoré sú vynakladané na prevenciu a tlmenie besnoty v rezorte pôdohospodárstva a zdravotníctva. Program je určený na roky 2000 až 2002 a celkovo sa uskutoční šesť sezónnych kampaní rozloženia návnad, vždy na jar a na jeseň.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.