Pompovou, pôsobia medzi rómskymi spoluobčanmi v okresoch Kežmarok, Stará Ľubovňa, Poprad, Levoča a Spišská Nová Ves. V tomto regióne sa všetkými dostupnými prostriedkami venujú predovšetkým realizácií vypracovaných programov na pozdvihnutie rómskeho etnika a jeho kultúry. Využívajú pritom najrôznejšie inštitúcie. Napríklad pri Okresnom úrade v Kežmarku vytvorili Rómsku radu, ktorá je dnes veľmi dobrým spojovníkom medzi štátnou správou, samosprávou a Rómami. Jej cieľom je čo najviac sa priblížiť k rómskemu obyvateľstvu a zapojiť do riešenia jeho problémy. Podľa názoru odborníkov patrí kežmarský model ohľadom Rómov medzi najlepšie na Slovensku. Ďalším krokom bolo založenie Združenia rómskych starostov a poslancov pri tamojšom komunitnom centre. Jeho členmi sa stali aj niektorí čelní predstavitelia obecných úradov z národnostne zmiešaných dedín. Dospelých i mládež oboznamujú so základnými otázkami práva, zdravovedy, výchovy rodiny i iných bytostne dôležitých sfér a to vo forme prednášok, besied, seminárov či iných akcií. Každý vzdelanostný projekt, ale aj projekt z inej oblasti, má svojho koordinátora, ktorý sa ním zaoberá a ten rieši od začiatku až do konca.
V podtatranskom komunitnom centre myslia najmä na mladých ľudí, lebo v ich výchove vidia perspektívu. Po niektorých vlaňajších úspešných podujatiach chcú v rámci akcie Otvorená cesta zapojiť dvadsať mladých rómskych dievčat - maturantiek do dvanásťmesačného kurzu, kde ich budú školiť najmä v oblasti styku s verejnosťou. Po jeho absolvovaní budú môcť stredoškoláčky pracovať na okresných, ale aj obecných úradoch i na iných zodpovedných postoch.
Popri týchto školiteľských akciách v Kežmarku nezabúdajú ani na rómsky holokaust, v rámci ktorého sa v rokoch nadvlády fašizmu stali jeho obeťami desaťtisíce nevinných mužov, žien a detí. Obdobie, keď v Európe vyčíňal hnedý mor, priblížila vlaňajšia výstava, ktorá mala veľký ohlas u návštevníkov a teraz putuje po ďalších slovenských mestách. Ďalšie projekty Kežmarčanov sú nasmerované aj na zlepšenie bytových podmienok Rómov, skrášľovanie prostredia, v ktorom žijú i na zapájanie sa do rôznych kultúrnych podujatí.
Autor: Jozef Hrubovčák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.