zdravotníctva" minulý týždeň v Prahe, na ktorého organizácii sa podieľali podieľali Fakulta žurnalistiky univerzity v Missouri (najstaršia škola žurnalistiky na svete), katedra žurnalistiky Fakulty sociálnych vied Karlovej Univerzity v Prahe a Nadácia Bristol-Myers Squibb. Ako informovali profesori Missourskej univerzity Byron Scott a Robert Logan, v Spojených Štátoch Amerických došlo totiž v tejto oblasti v posledných desiatich rokoch k veľkej zmene.
Kým pred pätnástimi rokmi sa zdravotnícka problematika netešila mimoriadnému záujmu, v ostatných rokoch nastal v tomto smere skutočný "boom". Na hlad po informáciach zareagovali najrozličnejšie média a dnes existuje nielen viacero webovských stránok venovaných medicínskym záležitostiam, ale i špecializovaných novín a tiež rozhlasových a televíznych staníc prinášajúcich nepretržite zdravotnícke informácie. O ich komerčnej úspešnosti svedčí fakt, že kým klasická "káblovka" začne profitovať zhruba po štyroch až piatich rokoch, medicínskym kanálom sa to podarí už po roku a pol. "Pred niekoľkými rokmi by to nebol nikto predpokladal," konštatoval prof. Logan.
Pre amerických žurnalistov sa teda zdravotníctvo stáva atraktívnou oblasťou na sebarealizáciu, kým u nás patrí táto oblasť skôr k menej atraktívnym. Zámorských novinárov by tiež istotne udivovali i témy, ktorým sa poväčšinou venujú ich slovenskí kolegovia. Kým totiž Američanov zaujímajú predovšetkým záležitosti týkajúce sa prevencie chorôb a najnovšie medicínske poznatky, u Slovák je predovšetkým zvedavý, ako dlho bude čakať na odborné vyšetrenie za pomoci mimoriadne vyťaženej prístrojovej techniky, či v lekárni dostane predpísané antibiotikum a koľko za neho bude doplácať. Takisto neustále zmeny právnych noriem týkajúcich sa zdravotníctva, protesty stomatológov, distribútorov liekov či lekárnikov alebo trenice medzi súkromnými lekármi a zdravotnými poisťovňami, by pre nich boli čímsi nepochopiteľným...
Ako tiež bolo počas diskusie konštatované, rozdielny je i prístup amerických lekárov k predstaviteľom médií a žiaľ, väčšinou i k pacientom. U nás je ešte stále platca poistného na poslednom mieste, k výraznejšej zmene nedochádza ani desať rokov po nežnej revolúcii. Aj preto sa priveľa chorých obracia na rozličných šarlatánov, ktorí im sľubujú rýchle a bezbolestné odstránenie ich zdravotných problémov. Pritom jediné, za čo pacient platí, je zväčša iba ich príjemný úsmev a čas, ktorý mu "zázračný" liečiteľ ochotne venuje. Aby ste si však nemysleli, že inde tomu tak vonkoncom nie je, americkí žurnalisti priznali, že v USA sa ročne vydáva na takzvanú alternatívnu medicínu až desať miliárd amerických dolárov... Príčiny tohto javu sú však odlišné.
Američania jednoducho vsadili na prevenciu a tá sa im úročí v podobe lepšieho zdravia a väčšej priemernej dĺžky života. A k tomuto sa my ešte len musíme dopracovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.