Košice Čierny trh s umeleckými dielami nevyčísliteľnej historickej hodnoty v posledných rokoch nadobúda nebývalé rozmery.
"Keď donedávna bol v móde obchod s ikonami, ktoré sa často pokútnym spôsobom ocitli v súkromných zbierkach západných zberateľov, v súčasnosti sú stále častejšie predmetom záujmu priekupníkov archeologické nálezy. Amatérski hľadači pokladov na Slovensku nenávratne vyplienili a barbarsky zdevastovali desiatky archeologických lokalít. Podobné skúsenosti majú aj archeológovia v susedných krajinách," povedal pre Korzár pracovník košickej pobočky Archeologického ústavu SAV v Nitre PhDr. Ladislav Olexa.
Spolu s kolegami z košického pracoviska sa minulý týždeň zúčastnil v Rzeszowe na medzinárodnej konferencii venovanej najnovším výsledkom archeologických výskumov vo východnom Poľsku, západnej Ukrajine a na východom Slovensku.
"Spolupráca odborníkov v rámci Karpatského euroregiónu je mimoriadne prospešná. Umožňuje navzájom konzultovať aktuálne výsledky, hľadať vzájomné historické súvislosti, kontinuitu v dejinách osídľovania strednej Európy," uviedol archeológ.
Podľa jeho vyjadrenia problém záchrany nálezísk pred vykrádačmi dominoval mimo oficiálneho programu konferencie, ukázala sa však akútna potreba koordinovať aktivity v tejto oblasti.
"Takzvaní amatérski archeológovia sa orientujú predovšetkým na vyhľadávanie kovových predmetov. Umožňuje im to špičková zahraničná technika. Pomocou nej boli doslova vyrabované náleziská na Šarišskom hrade, v Hrabušiciach, v Terni. Nenahraditeľné škody spôsobili vykrádači v lokalite Hradisko v Obišovciach. Dá sa predpokladať, že práve tam sa nachádzal jeden z najväčších bronzových pokladov v strednej Európe. Len torzo sa dostalo do Národného múzea, väčšia časť je v súkromných zbierkach doma i v zahraničí."
Podľa Olexu väčšina krajín sa snaží zachrániť archeologické dedičstvo prostredníctvom legislatívnych noriem.
"Kolegovia s úžasom prijali informáciu, že vlani v októbri sa na našom ministerstve vnútra oficiálne zaregistrovala Asociácia hľadačov Slovenskej republiky. Tým sme vlastne legalizovali drancovanie vzácnych archeologických nálezísk. Keď urýchlene neprijmeme zásadné opatrenia, ktoré by zamedzili ich vykrádaniu a čiernemu obchodu, o niekoľko rokov už nebudeme mať čo chrániť," upozorňuje Olexa.
Horúcemu problému by sa mali odborníci venovať na najbližšej medzinárodnej konferencii, na ktorú chcú pozvať aj zástupcov štátnej správy a colných úradov susedných krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.