KORZÁR V TALÁRI č.20
Marcela GÁLOVÁ Peter FURMANÍK
Náš dvadsiaty súťažný príbeh sa odohral začiatkom lanského roka. A tak, ako vo väčšine iných, aj v tomto prípade sa pod jeho tragický koniec podpísal alkohol.
"Na nič sa nepamätám, bol som opitý. V ten deň som chodil po kontajneroch, z ktorých som vyberal suchý chlieb. Pil som víno aj okenu... Neviem si sám predstaviť, ani vysvetliť, ako som mohol niečo také strašné urobiť. Neviem, či som v dome Laca S. bol, alebo nebol. Asi hej, keď som odtiaľ v batohu doniesol jeho veci. Vlastne ani neviem, kto ich doniesol. Pamätám si len, že som domov prišiel bosý. Pýtam sa sám seba, ako som to mohol spraviť," opakoval stále dookola obžalovaný pred mužmi v talároch.
K tragédii, ktorej účastníkmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou len dôchodca a jeho vrah, došlo vlani v noci z 25. na 26. júla v rodinnom dome Ladislava S. v dedinke blízko Trebišova. Tam, v presne nezistenom čase, vrah napadol domáceho, ktorému údermi päsťou, kopaním a našľapovaním po tvári, krku, hrudníku a bruchu mu spôsobil poranenia, v dôsledku ktorých napadnutý muž po niekoľkých minútach zomrel. Bezprostredne po ohavnom čine nočný návštevník odniesol z domu dvoje huslí so sláčikom, televízor, nástenné hodiny a porcelán. Ukoristené veci zabalil do plachty, batoh si vyhodil na plece a odišiel...
Päťdesiatročný Dezider netajil, že niektoré z vecí zničil, resp. rozbil, alebo spálil. Vysvetlil to tak, že sa vraj zľakol, keď ho začali policajti vypočúvať a preto sa chcel niektorých vecí zbaviť. Akurát husle sa mu podarilo predať... Problém bol však v tom, že mal na rováši viacero vlámačiek do chát a nevedel sa rozpamätať, ktoré veci odkiaľ potiahol. Z jeho výpovede pred súdom vyplynulo, že pochádza z 13 súrodencov, že vychodil osobitnú školu a vyučil sa za zámočníka. Neoženil sa, žil však s družkou a živil jej dve deti. Netajil sa ani tým, že pre majetkovú trestnú činnosť bol odsúdený už šesťkrát, ale násilia sa nikdy nedopustil.
"Veľa pil a potom porozbíjal okná aj dvere v dome. Pil všetko zaradom, aj okenu, jak chlopi pijú. Vyhrážal sa mi, že ma zabije, preto som počkala na podporu a išla som k sestre na Čehy. Keď som sa sa vrátila, dcéra mi povedala, že Dežo mal akéhosi človeka zabiť. Aj to, že porozbíjal a pálil doma nejaké veci..." vypovedala pred súdom družka obžalovaného. Ten jej zas vyčítal, že mu nechala na krku deti a ich peniaze spolu so sestrou prepila, zatiaľ čo on pre nich musel zháňať po kontajneroch chlieb...
Ladislavova suseda bola okrem vraha zrejme posledná, ktorá ho videla živého. "V to popoludnie som ho videla, ako vyprevádza obžalovaného zo svojho domu. Všimla som si tiež, že za ním okolo 15. hodiny zavrel bráničku. V noci sa rozbrechal náš pes. Pozerala som z okna, ale nikoho som nevidela. To, že je sused mŕtvy, som sa dozvedela na druhý deň dopoludnia," povedala pred trestným senátom pani Agáta K.
Najväčší šok vo svojom živote však utrpela Ladislavova družka, a to vtedy, keď sa v piatok dopoludnia vrátila do domu k svojmu konkubínovi, s ktorým žila štyri roky. "Bránička aj dvere domu boli otvorené. V chodbe som zacítila plyn, preto som utekala rovno do kuchyne. Na plynovom sporáku boli zapnuté dva horáky, ale na jednom nebol plameň. Na zemi pri peci ležal Laco... Stála pri ňom fľaša a pohárik.. Myslela som si, že je opitý. ´Vstávaj Laco!´ zakričala som na neho a potriasla som ním. Vtedy som zistila, že je celý studený a stuhnutý..." líčila pred súdom šokujúci zážitok svedkyňa.
Z posudku súdnych znalcov vyplynulo, že bezprostrednou príčinou smrti Ladislava S. bolo zadusenie v dôsledku zamedzenia prívodu kyslíka do pľúc po stlačení orgánov krku. K smrti mohlo dôjsť 10 až 15 minút po vzniku poranení, pôsobením tupého predmetu na krk, tvár, hrudník a brucho. Stopy po škrtení, resp. hrdúsení znalci nezistili. Nebohý mal tesne pred smrťou 1,65 promile alkoholu v krvi.
Podľa posudkov, ktoré na obžalovaného vypracovali súdni znalci, Dezider na tom nebol o nič lepšie - v čase spáchania trestného činu mal v krvi 1,69 až 2,50 promile alkoholu, čo je na rozhraní medzi stredným a ťažkým stupňom opitosti. V dôsledku toho bola jeho ovládacia schonosť zmenšená o 60 až 70 percent. Vzhľadom na to, že bol chronickým alkoholikom so závislosťou na alkohole, znalci odporučili uloženie ochranného proialkoholického liečnia ústavnou formou. Intelekt, rozumové a pamäťové schopnosti obžalovaného sa nachádzali v pásme podpriemeru. Znalci zdôraznili, že protagonista príbehu má sklony k asociálnemu impulzívnemu správaniu. Prognóza jeho prevýchovy sa im javila problematickou...
Napriek uvedeným skutočnostiam nejde o človeka s kamenným srdcom. Pri pohľade na fotozábery z miesta činu, na ktorých videl nebohého Ladislava S., len zahabkal: "Ja, čo ja viem..." Keď si opäť zasadol na trestnú lavicu, oči mu zaliali slzy veľké ako hrach...
V záverečnej reči prokurátorka zotrvala na obžalobe, pričom poukázala na skutočnosť, že motívom brutálneho činu bol majetkový prospech. Obhajkyňa Dezidera naopak prezentovala iný názor. Upriamila pozornosť súdu na fakt, že na celom pojednávaní nebol produkovaný ani jediný priamy dôkaz, svedčiaci o vine jej mandanta. Doslova uviedla, že celá obžaloba je založená len na nepriamych dôkazoch, medzi ktoré patria veci ukradnuté z domu nebohého ako aj vlas obžalovaného nájdený na gauči... Zdôraznila však, že to v konečnom dôsledku nič neznamená, pretože svedkovia na súde potvrdili, že Dezider do domu Ladislava S. chodil často. Za takejto dôkaznej situácie navrhla súdu, aby jej mandanta spod obžaloby prokurátora oslobodil. Tu sa náš príbeh končí a možnosť dotvoriť ho máte opäť vy, milí čitatelia. Otázka znie: ako podľa vášho názoru skončil prípad na súde? A ozaj, ako by ste rozhodli vy, keby ste mali na sebe sudcovský talár? Porozmýšľajte, aký motív v jeho konaní tu v zmysle Trestného zákona vystupuje do popredia. Prihliadli by ste naň?
V tomto pokračovaní nášho súťažného seriálu KORZÁR V TALÁRI chýbajú vaše odpovede na súťažnú otázku z minulého kola. Zámerne... Pozorní čitatelia si už zaiste všimli, že počnúc minulým týždňom sme posunuli termíny uzávierok. Dôvodom bolo to, že sme časť vašich odpovedí do redakcie dostávali až po tom, čo už vyšiel nový súťažný príbeh. O problémoch s poštou je zbytočné sa rozpisovať... A tak mozaiku odpovedí a vylosovaných výhercov na otázku z 19. kola prinesieme o týždeň, z dnešného kola o dva týždne atakďalej.
POZOR AJ NA ÚMYSELNÉ CHYTÁKY!
V našej súťaži vám ponúkame jedinečnú šancu vžiť sa do úlohy detektíva kriminalistu, ale aj vyšetrovateľa, prokurátora a najmä sudcu, ktorý v konečnom dôsledku ako jediný rozhoduje o vine a treste. Príbehy, ktoré napísal sám život a ktoré zverejňujeme vždy v pondelok na 6. strane, neukončujeme, ale umožníme vám jednak "uhádnuť", ako prípad na súde naozaj skončil, a jednak vyjadriť svoj vlastný názor na otázku viny a trestu. Pozor! V niektorých príbehoch je zamontovaný "úmyselný chyták" a objaviť ho, to je úloha pre bystrého detektíva, ktorému nesmie ujsť žiadny, aj keď naoko bezvýznamný detail. Niekedy treba zvážiť všetky pre a proti a na základe dôkazov predložených prokurátorom posúdiť vinu, inak povedané obliecť si sudcovský talár a rozhodnúť. O tom, ako ste sa trafili, sa dočítate vždy o dva týždne, kedy prinesieme štatistiku odpovedí, ale aj pestrú mozaiku vašich názorov, postrehov, stručných komentárov a poznámok k danej téme, a samozrejme ďalší príbeh. Z tých čitateľov, ktorí "pri posúdení viny " trafia do čierneho, opäť vylosujeme troch. Čaká na nich finančná odmena redakcie výške 500, 300 a 200 Sk. Nezabudnite:
1., odpovedať na položenú otázku,
2., pripojiť svoj stručný komentár, poznámku k danej téme, prezentovať svoj osobný názor, napísať, ako vy by ste postupovali, keby ste mali na sebe sudcovský talár,
3., vystrihnúť logo KORZÁR V TALÁRI a prilepiť ho na svoj list, lístok (bez tohoto znaku vás nebudeme môcť zaradiť do žrebovania!),
4., pripísať svoje celé meno a presnú adresu,
5., a toto všetko zaslať poštou, resp. doručiť osobne do košickej redakcie KORZÁRA, Kováčska 28, 040 01 Košice, alebo prostredníctvom našich zberných schránok v redakciách v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji.
A ešte čosi. Píšte a zasielajte tak, aby sme vaše odpovede dostali do redakcie najneskôr vo štvrtok 6. apríla!!!
ZA SEXUÁLNE DELIKTY ODSÚDENCOV EŠTE AJ DNES UKAMEŇUJÚ NA SMRŤ
Priestor, ktorý nám tentoraz zostáva, využijeme na tému, ktorá je, žiaľ, neustále v centre pozornosti. Ide o trest smrti, o ktorom viacerí čitatelia píšu vo svojich listoch. Oko za oko, smrť za smrť. Môžeme sa však poučiť z histórie - trest smrti ešte nikdy nič nevyriešil, zato sa v rôznych režimoch vždy zneužíval. Najmä politicky...
Ani v stredoveku, keď sa aj za drobnú krádež popravovalo najbrutálnejšími spôsobmi, pomalým usmrcovaním, trhaním kúskov tela žeravými kliešťami, počet trestných činov neklesal, ba práve naopak. Kradlo, zbíjalo a prepadávalo sa stále viac a viac... A o tom, že trest smrti sa zneužíval na "účinný boj" s ideologickými protivníkmi, svedčia celé dejiny inkvizície. Smutné a krvavé... Upaľovanie bosoriek a čarodejníc, vedcov a inak (t.j. slobodne) zmýšľajúcich ľudí, to je súčasť stredovekých dejín. A naše stanovisko je jednoznačné: sme proti trestu smrti!
V tejto súvislosti načim uviesť, že dnes, ak aj nie po treste smrti, tak aspoň po sprísnení trestov odňatia slobody volá široká verejnosť. Na sklonku uplynulého týždňa vydali tlačové agentúry SITA a TASR správy, podľa ktorých sa v rekodifikácii základných trestnoprávnych noriem ráta so sprísnením trestov odňatia slobody.
Bratislava (TASR) - Rekodifikácia v oblasti trestného práva vylučuje možnosť ukladať trest smrti, počíta však so zvýšením základnej sadzby odňatia slobody až na 25 rokov. Sprísnené budú aj podmienky možného podmienečného prepustenia na slobodu v prípade výnimočného trestu. Uviedol to na tlačovej besede Ministerstva spravodlivosti SR predseda rekodifikačnej komisie pre oblasť trestného práva profesor Vladimír Mathern. Podľa jeho slov v rekodifikácii trestného práva pôjde o najdôležitejšie zákony a bude potrebné zdôrazňovať nie formálne, ale formálno-materiálne ponímanie trestného činu, v ktorom bude zdôraznená
aj jeho škodlivosť pre spoločnosť. Podľa právneho názoru V. Matherna je potrebné zaviesť trestnú zodpovednosť aj u právnických osôb. Ako príklad uviedol zodpovednosť za ekologické havárie. Predkladaný zámer dáva na zváženie, či nemá byť znížená trestná zodpovednosť fyzických osôb z 15 na 14 rokov vzhľadom na stúpajúci počet páchania skutkov, ktoré by boli trestnými činmi, ak by páchateľ dovŕšil vek 15 rokov.
Podľa ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského je reálny predpoklad, že v prípade schválenia legislatívneho zámeru vládou SR hrubý koncept zákonov je možné reálne spracovať do konca roka. Vecný zámer si môže preštudovať odborná a laická verejnosť na internetovej stránke MS SR na adrese www. justice.gov.sk.
Bratislava (SITA) - V legislatívnych zámeroch dvoch trestných kódexov platných od roku 1961 - Trestného poriadku aj Trestného zákona sa pri rekodifikácii uvažuje o tom, že v trestnom hmotnom práve sa bude naďalej vychádzať z vylúčenia možnosti ukladať trest smrti, avšak sa ráta so zvýšením sadzby odňatia slobody až na 25 rokov. Zavedú sa aj takzvané alternatívne tresty, to znamená zavedenie trestu verejnoprospešných prác, alebo trestov, ktoré nebudú späté s odňatím slobody.
Toľko z agentúrneho servisu. Vráťme sa k našej dnešnej téme. Aj podľa nášho názoru trest smrti ešte nikdy nič nevyriešil. Napriek tomu sa často zneužíval a zneužíva politicky - už samotné diskusie pre a proti neraz slúžia najmä v predvolebnom boji. Výnimkou nie je ani dnešné Slovensko, kde vírenie vášní okolo trestu smrti býva súčasťou populizmu najmä Slovenskej národnej strany... Pristavme sa ešte trochu pri histórii. Tentoraz však z druhého konca. Hrdelný trest ako sa trest smrti zvykne tiež označovať, má veľmi staré korene. Písmo sväté sa o ňom vyjadruje nejednoznačne. V Starom zákone nájdeme medzi desiatimi Božími prikázaniami aj to známe: "Nezabiješ", ale o tri kapitoly ďalej nájdeme "život za život, oko za oko, zub za zub". Celé stáročia sa filozofi snažili objasniť aspekty tohoto problému. Jedným z najvýznamnejších je v tomto smere autor knihy O zločinoch a trestoch, Talian Cesare Beccaria, ktorý žil v rokoch 1735 až 1794. Ako významný právnik a filozof sa jednoznačne postavil proti trestu smrti a vyslovil sa za humanizáciu trestného práva. V bývalom Česko-Slovensku bol hrdelný trest zrušený 2. mája 1990 s účinnosťou od 1. júla tohoto istého roka. V súčasnosti je v cca 60 krajinách trest smrti úplne zrušený, v ďalších pätnástich bol zrušený "mimo výnimočných prípadov" týkajúcich sa najmä trestných činov spáchaných v čase vojny, a ďalších 27 krajín má síce hrdelný trest vo svojom právnom poriadku, ale ho nevykonáva. Vo svete sa používa sedem základných spôsobov popravovania. My si ich stručne popíšeme, i keď, ako hovorí jeden známy filozof, "je to neveselé čítanie".
OBESENIE. Táto metóda je všeobecne pokladaná za istú, rýchlu a bezbolestnú. Smrť je spôsobená silou, ktorá pôsobí na telo proti zemskej príťažlivosti, táto sila vyvolá trhnutie a tým sa poškodí miecha. Samotné poškodenie miechy väčšinou postačí k vyvolaniu bezvedomia a k následnej smrti, pokiaľ ale nestačí, odsúdený zomiera na zadusenie z dôvodu uzavretia hrtanu. Pri tejto metóde sa niekedy stáva, že kat musí popravu dokončiť ťahaním odsúdeného za nohy...
SŤATIE HLAVY. Aj táto metóda sa dlhý čas považovala za rýchlu a "humánnu". V mozgu však zostáva okysličená krv, takže podľa vedeckých poznatkov môže mozog ešte niekoľko sekúnd po zoťatí hlavy zostať v činnosti a registrovať bolesť.
ZASTRELENIE. Tento pomerne rozšírený spôsob popravy sa používa najmä v dobách vojen. Nie vždy však členovia popravčej čaty dokážu zasiahnuť životne dôležité orgány. Niekedy dokonca niektorí členovia takýchto čiat mieria úmyselne vedľa, úpretože nechcú byť zodpovední za smrť človeka...
PLYNOVÁ KOMORA. Utrpenie obete zavretej vo vzduchotesnej miestnosti je zreteľné: tiky, zvracanie, lapanie po dychu, ktoré trvá mnoho sekúnd...
Väzeň dostáva pred popravou "inštrukciu", ako sa má po vpustení plynného kyanidu nadýchnuť, aby si urýchlil smrť...
ELEKTRICKÉ KRESLO. Odsúdenec je pripútaný k drevenej stoličke, na hlavu a nohy mu priložia navlhčené elektródy... Smrť je spôsobená zastavením činnosti srdca a paralýzou dýchacieho systému. Niekedy je údajne potrebných viac "pokusov", než dôjde k usmrteniu...
UKAMEŇOVANIE. Táto barbarská metóda má dlhú tradíciu najmä v krajinách Stredného východu. Vo viacerých islamských krajinách je dodnes používaná najmä za sexuálne trestné činy. Vykonáva sa tak, že odsúdencovi zviažu ruky a nohy a po krk ho zahrabú do piesku. Hlavu mu prikryjú ručníkom... Potom zhysterizovaný dav odsúdenca kameňuje až do tej chvíle, kým neskončia jeho výkriky a dav usúdi, že ortieľ bol vykonaný... Zákony niektorých krajín zakazujú používať pri poprave "väčšie kamene", aby smrť nenastala príliš rýchlo...
SMRTIACA INJEKCIA. Je to najrozšírenejšia a zrejme najhumánnejšia metóda popravy. Odsúdenca pripútajú k stolu, ktorý pripomína operačný stôl, a lekár mu vstriekne látku (spravidla je to sodium thiopenton), po ktorej v priebehu 10 - 15 sekúnd usína... Potom nasleduje ďalšia injekcia, tentoraz už smrtiaca...
Čo dodať záverom? Viac či menej početné skupiny zástancov trestu smrti sa grupujú z radov tých, ktorí majú radi "rýchle riešenie" akýchkoľvek problémov. Treba však uviesť, že trest by mal človeka, ktorý sa dostal na šikmú plochu napraviť, a v žiadnom prípade nesmie byť ukladaný ako pomsta či odplata. A navyše - nie je možné popraviť človeka len preto, aby sa v budúcnosti nemohol dopúšťať trestných činov... Justičný omyl sa v prípade hrdelného trestu nedá nijako napraviť a nikdy nie je možné stopercentne vylúčiť popravu nevinného... Naproti tomu, ako sme už uviedli, trest smrti je veľmi ľahko zneužiteľný politicky a niektorí diktátori sa takto pohodlne a navždy zbavujú svojich politických protivníkov a dokonca si exemplárnymi popravami ešte upevňujú svoju moc. Ale to je už iná téma!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.