Návrh na konkurz dala Slovenská sporiteľňa, keďže jej výrobné družstvo dlhovalo 5,9 milióna korún. O tom sme už písali. Písali sme aj o tom, že vedenie družstva sa proti konkurzu odvolalo. Nič sa tým však na zlej ekonomickej situácii podniku nezmenilo. Zdravotne postihnutí občania stále žijú v neistote.
V závere uplynulého týždňa sme oslovili predsedu družstva Jána Petríka. "Nič sa na našej situácii nezmenilo. Všetky sľuby, ktoré sme dostali, ostali len sľubmi." Zaujímalo nás tiež, či dostali aspoň príspevok od Národného úradu práce za rok 1999. Pre objasnenie uvádzame, že tento príspevok nie je povinný, je len nárokovateľný. Poskytuje sa vždy za predchádzajúci rok, to znamená, že príspevok za rok 1999 sa poskytuje až v tomto roku. Maximálna výška príspevku môže dosiahnuť až 40 000 korún na jedného zdravotne postihnutého zamestnanca. K tomu nám predseda Petrík uviedol, že Správny výbor Okresného úradu práce v Levoči už zasadal, ale viac informácií o tom nemá. Odmietol uviesť aj ďalšie informácie s tým, že to všetko okolo výrobného družstva invalidov je len divadielko.
Oslovili sme preto riaditeľku Okresného úradu práce (OÚP) v Levoči Martu Sásikovú. Podľa je slov, Správny výbor pri OÚP Levoča, ktorý zasadal 17. marca, zobral na vedomie rozhodnutie Predstavenstva Národného úradu práce (NÚP) zo dňa 31. januára 2000. Vtedy Predstavenstvo NÚP ako najvyšší samosprávny orgán, prejednal žiadosť výrobného družstva invalidov a schválil finančný príspevok pre VDI Obzor na prevádzku chránených dielní vo výške 2,690 milióna korún. V prepočte na jedného zamestnanca to vyšlo na 19 440 korún. "Výrobné družstvo Obzor požiadalo o príspevok, ale nespĺňalo podmienky pre pridelenie prostriedkov na aktívnu politiku. Aj napriek tomu, v snahe pomôcť tomuto subjektu Predstavenstvo NÚP rozhodlo, že je potrebné poskytnúť družstvu finančný príspevok a aj Správny výbor v Levoči urobil výnimku zo zásad."
Pripomíname, že pre poskytnutie finančného príspevku platia isté pravidlá. Subjekt, aby získal tento príspevok, musí mať splnené všetky odvodové povinnosti, teda odvody daní, do poisťovní, úradu práce a do Fondu zamestnanosti. "Cez túto podmienku sme sa preklenuli, pretože chceme výrobnému družstvu pomôcť. Ale najväčším problémom v dnešnej dobe je rozhodnutie o vyhlásení konkurzu na výrobné družstvo. Túto skutočnosť my musíme rešpektovať. S financiami nemôže disponovať predseda, ale správca konkurznej podstaty. Keďže výrobné družstvo sa proti konkurzu odvolalo, konkurz nie je právoplatný. Preto nikto, ani predseda družstva, ani správca konkurznej podstaty, ani nikto v tomto štáte, nemôže hýbať nehnuteľným majetkom, respektíve s financiami. Finančný príspevok pre tento subjekt je pripravený, ale pokiaľ sa konkurz právne nedorieši, nie je možné ho poskytnúť. Financie by sa dostali do depozitu a nebolo by možné s nimi hýbať. Preto ich poukážeme až vtedy, keď budú pravidlá konkurzu jasné," povedala riaditeľka Sásiková.
Takže si to trochu zrekapitulujme. Výrobné družstvo Obzor sa dostalo do konkurzu, lebo nemalo vyrovnaný dlh so Slovenskou sporiteľňou. Na druhej strane, ako nám pred časom povedal predseda Petrík, keby družstvo dostalo finančný príspevok od Národného úradu práce, pri maximálnej výške na jedného zdravotne postihnutého občana, by jeho výška takmer dosiahla výšku dlhu. Preto nás zaujímalo, či tu nedochádza k paradoxnej situácii, keď vlastne štát dlhuje podniku, ktorý je spätne zadĺžený v banke, vlastníkom ktorej je tiež štát. Riaditeľka Sásiková k tomu povedala: "Nie. Štát štátu nedlhuje. Národný úrad práce nie je štátny podnik, je to verejnoprávna inštitúcia. Bola by som rada, keby sa veci konečne dali na pravú mieru aj vo výške našich príspevkov. Od roku 1992 poskytol Národný úrad práce výrobnému družstvu Obzor, kedy družstvo dostalo štatút chráneného pracoviska, finančné príspevky v celkovom objeme 23,5 milióna korún. Myslím si, že to je dosť vysoká čiastka na to, aby družstvo hľadalo prácu, hľadalo výrobný program pre tých ľudí."
Na našu ďalšiu otázku, prečo Národný úrad práce neposkytol finančný príspevok aj v roku 1999 riaditeľka uviedla, že už v roku 1998 poskytli VDI Obzor príspevok vo výške 3,040 milióna korún v normálnom termíne. "Zároveň preddavkovo za rok 1999 sme im poskytli ešte 4,710 milióna korún. To znamená, že v roku 1998 preddavkovo dostalo družstvo peniaze aj za rok 1999 vo výške 7,750 milióna korún."
Podľa nej je táto suma postačujúca na to, aby sa družstvu spamätalo. Nie je však podľa jej slov možné dotovať družstvo maximálnou čiastkou, keď zamestnanci sú zamestnaní na 60 percent a neprodukujú. A napokon, Národný úrad práce už potrebuje vidieť čo urobilo vedenie družstva pre to, aby zabezpečilo zdravotne postihnutým ľuďom prácu. "Predseda nemôže stále hovoriť, že nemáme peniaze, štát nám nedal peniaze. Ja by som bola rada, keby sa celý problém otočil. Nie len na financie, ale na hľadanie práce, ktorá bude pre slabozrakých a nevidiacich výhodná. Výrobné družstvo Obzor je jediné svojho druhu na Slovensku, preto mu treba pomôcť. Ale je to tiež podnikateľský subjekt ako ktorýkoľvek iný v tomto štáte. To znamená, že pre nich platia tiež isté trhové pravidlá," uzavrela riaditeľka Okresného úradu práce v Levoči Marta Sásiková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.