Michal FRANK & Marianna MEŠŠOVÁ
Prešov - Článok "Jediné informačné centrum v Prešove asi zanikne", ktorý sme nedávno uverejnili, rozvíril emócie. Do redakcie prišli protestovať manželia Bujňákovci, ktorí sú prevádzkovatelia Mestského informačného centra v (MIC) v Prešove. Pán Bujňák skonštatoval, že fakty v novinách sú síce pravdivé, ale nie je dobré, že sme predbehli udalosti. Eva Bujňáková zase povedala, že s redaktorom KORZÁRA rozprávala súkromne a chcela od neho, aby nič nezverejňoval. "Som dotknutá, lebo ste predbehli našu výpoveď mestu," povedala.
"My sa totiž nechceme rozísť s mestom v zlom. Mesto určite malo objektívne príčiny prečo posledné roky nepomohlo a prečo sme všetky náklady spojené s prevádzkou informačného centra museli znášať sami," povedala. " Nie je pravda ani to, že ešte budeme rokovať s vedením mesta. Od mesta už pomocnú ruku nežiadame. Jednania v tomto smere sa konali a nič sa nimi nevyriešilo. Naše rozhodnutie končiť je definitívne," uviedla E. Bujňáková. Zároveň povedala, že v piatok 17. marca odniesli primátorovi výpoveď. "Teraz si to mesto musí zariadiť samo," dodala.
Na otázku, či jej nie je ľúto za piatimi rokmi, ktoré v mestskom informačnom centre s manželom strávili a ktoré tým pádom hádžu za hlavu, uviedla:
"Samozrejme, že mi to nie je jedno. Ale osemdesiat percent služieb, ktoré sme v centre zákazníkom poskytovali, bolo bezplatných. Peniaze boli iba z časopisov, sprievodcov a suvenírov, ale sú to všetko halierové záležitosti, ktoré nedokážu uživiť človeka. Možno by sme boli vydržali, keby sme k informačnému centru zriadili cestovnú kanceláriu. Lebo naozaj sme hľadali spôsoby prežitia, napríklad robiť reklamu firmám pôsobiacim v regióne." E. Bujňáková ešte povedala, že ich teší, že úroveň mestského informačného centra si návštevníci Prešova pochvaľovali. "Máme o tomto konkrétne zápisy. Vyhodnotenie správy o činnosti za roky 1996 až 1999 sme koncom minulého roku dali aj na mestský úrad." Napokon povedala, že všetci na Slovensku v cestovnom ruchu zainteresovaní netrpezlivo čakajú na nový zákon. Podľa jej názoru o rozvoj cestovného ruchu a turizmu, ktorý je v regióne východného Slovenska najdôležitejším artiklom a na ktorom sa dá stavať, by sa malo zaujímať tak mesto, ako i štátna správa. "Sama som neraz hľadala pochopenie na krajskom úrade, ale nepochodila som."
Náš článok však rozladil aj vedúcu odboru kultúry, športu a turizmu Mestského úradu v Prešove Máriu Putnockú. "Naše oddelenie mestské informačné centrum neriadi, ani nikdy neriadilo. Takže názor, ktorý som vyslovila, bol môj súkromný. Vyjadriť k záležitosti za mesto sa jednoznačne mohol iba primátor Juraj Kopčák," skonštatovala.
Bude mesto niečo robiť pre záchranu mestského kultúrneho centra? - spýtali sme sa teda J. Kopčáka.
"Doteraz je medzi mestom a prevádzkovateľom Mestského informačného centra platná zmluva o zabezpečovaní činnosti. Dostal som žiadosť o ukončenie tohto zmluvného vzťahu 17. marca, dokonca s požiadavkou, aby sme výpovednú lehotu skrátili z troch mesiacov na jeden mesiac. V súčasnosti túto požiadavku prehodnocujeme." Primátor tiež povedal, že momentálny právny stav je taký, že platí zmluva, ktorá bola vypovedaná a výpovedná lehota začína plynúť 1. apríla.
Prevádzkovatelia spracovali správu o činnosti Mestského informačného centra. Dostala sa vám do rúk? - boli sme zvedaví.
"Neviem povedať, či to, čo som dostal ako prílohu k žiadosti o ukončenie zmluvného vzťahu od prevádzkovateľov MIC mám považovať za správu o činnosti. Je tam asi dvojstranový text, ktorý čosi dáva na známosť mestu, v čase, keď sa zamkli dvere, čo považujem za neseriózne," odpovedal primátor
a pokračoval: "Pokiaľ platí výpoveď zmluvy, tak normálne verejnou súťažou budeme hľadať ďalšieho partnera na prevádzkovanie Mestského informačného centra." Tiež poznamenal, že súčasný prevádzkovateľ MIC nebol vybratý verejnou súťažou. "Už dnes na porade vedenia som dal za úlohu pripraviť výberové konanie. Dokonca sme ochotní, v prípade, že sa výberové konanie bude dať uskutočniť rýchlo a rýchlo sa vyberie iný partner, pristúpiť na skrátenie výpovednej lehoty, aby čo najskôr začalo Mestské informačné centrum opäť fungovať. Nemôžeme si hľadať partnera tak, že sa jednoducho zmýlime, tak ako sme sa pomýlili prvýkrát," skonštatoval J. Kopčák.
Následne povedal: "Na tejto kauze, ak to môžem tak nazvať, mi vadí to, že sa jednoducho diagnostikoval vinník. To nie je fér, pretože zodpovednosť za rozvoj turistického ruchu a za zviditeľňovanie regiónu, tak to je parketa ministerstva hospodárstva, ako aj regionálneho odboru na krajskom a okresnom úrade. Mesto je až na ďalšom mieste. Pritom sme poskytli Mestskému informačnému centru superlukratívne priestory, poskytli sme im zariadenie, dokonca dali súkromnú silu, a tak ďalej - súkromnej firme." Juraj Kopčák napokon uviedol, že pravidlá nedovoľujú, aby sa bez súhlasu mesta zatvoril čo i len novinový stánok. "Pretože tu sa vydávajú povolenia na prevádzkový čas. Dokonca keď sa robí inventúra, musíte mať súhlas od mesta. To sa nemôže takto robiť, že niekto vyvesí, že má zatvorené. Keď sa niekto takto chová, a ešte dokonca sa to objaví v médiách, tak je to nedôstojné mesta Prešov," uzavrel primátor.
"Informačné centrum potrebuje nielen krajské mesto Prešov, ale aj Poprad a Vysoké Tatry, takže požiadavky v tomto smere by sa na krajskom úrade mohli rozšíriť," povedal na margo zatvoreného Mestského informačného centra v Prešove prednosta krajského úradu Jozef Polačko. Tiež uviedol, že z jeho pohľadu patria mestské informačné centrá pod samosprávu a krajský úrad nehodlá do nich investovať peniaze. "Robili by sme to iba v prípade, keď by sme už naozaj nemali kde dávať financie," povedal J. Polačko.
Podotýkame, že ešte 15. marca bol na Hlavnej ulici 69, kde Mestské informačné centrum (MIC) v Prešove sídli, nápis "Z prevádzkových dôvodov zatvorené". Teraz je vchodových dverách MIC vylepený oznam Mestského úradu Prešov, s konštatovaním, že vyslovujú súhlas s uzatvorením MIC v termíne od 16. do 31. marca a to z technických príčin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.