potknúť a napríklad zlomiť si nohu. V každom prípade by sme si mali dávať pozor aj na lieky, ktoré dostaneme na lekársky recept. Od februára si ľudia pri liekoch všímajú najmä to, koľko budú za ne doplácať. Ale mali by si všímať aj iné veci.
Určite doteraz málokoho napadlo skontrolovať, či mu naozaj boli vydané tie lieky, ktoré mu lekár predpísal. Lenže po skúsenosti Ľubice Tomkovej z Prešova, táto dôvera dostala štrbinu. Do kategórie omylných už musíme chtiac - nechtiac zaradiť aj lekárnikov. Hoci oficiálna evidencia odboru zdravotníctva Okresného úradu v Prešove prípady zámeny liekov doteraz nezaznamenala, informácie z lekárnických kruhov hovoria, že k takýmto nepríjemným prípadom predsa len čas od času dochádza - hoci aj s poznámkou, že nikdy nešlo o závažné skutočnosti.
Ale o čom to rozprávala pani Tomková? Začiatkom februára ani jej 9 - ročnú dcérku neobišla pre toto ročné obdobie charakteristická choroba. A tak jej lekárka predpísala antibiotikum Ospexin. Lenže v prešovskej lekárni na Sládkovičovej ulici po predložení receptu vydali na tento recept chemoterapeutikum Ofloxin. Doma sa pani Tomkovej na tomto lieku niečo nepozdávalo a tak na druhý deň zašla k lekárke, ktorý liek predpísala, kde zistila, že naozaj ide o iný liek.
"Stŕpla som od predstavy toho, čo by sa mohlo stať," vyjadrila svoje vtedajšie pocity Ľ. Tomková. "Dcérku sme sa chystali zaviesť k starým rodičom a tí by jej bez najmenšieho podozrenia liek podávali." A tak na druhý deň manžel pani Tomkovej išiel liek vymeniť. "Dostalo sa mu vysvetlenia, že dotyčná magistra nevedela prečítať názov lieku na recepte," povedala Ľ. Tomková.
Čo sa zámenou týchto liekov mohlo stať? Opýtali sme sa na to lekárky, ktorá liek pre dieťa predpísala. "Každá zámena lieku je nebezpečná a v tomto prípade mohlo dôjsť k intoxikácii," odpovedala na našu otázku praktická lekárka pre deti a dorast Zdenka Karabinošová. Následne sme zašli do spomínanej lekárne.
"Mrzí nás to," vyjadrila sa k tejto záležitosti zástupkyňa vedúcej lekárne. "V podstate sme každý omylný, len by sa to nemalo stávať. Mrzí nás to, pretože sme v podstate spádovým územím pre ťažkých pacientov. Myslím si, že máme veľké pochopenie pre nich a dosť veľa ľudí nás chváli, že tu dostanú lieky, ktoré sú ináč nedostatkové. Preto nás mrzí, že kvôli niečomu takému máme teraz nepriaznivú publicitu. Ale jednoznačne sa to nemá stávať. Hoci pri receptoch je strašne veľa vecí na kontrolovanie, ale sme tu od toho."
Pri rozoberaní možností ako sa táto nemilá vec mohla stať, bol spomínaný najmä nával pacientov v chrípkovom období a z toho prameniaca pracovná vyťaženosť. Mohla sa pod to podpísať aj nedostatkovosť liekov. "Niektorí ľudia si ako keby pomýlili lekáreň s obchodom," vyjadrila sa vedúca lekárne. "Prídu dopredu a dožadujú sa informácie, či máme alebo nemáme určitý liek. Viem, že niektoré lieky sú momentálne nedosažiteľné, preto chápem tých ľudí, že pochodili viacero lekárni a radšej sa idú pýtať. Ale toto veľmi vyrušuje pri informovaní iného pacienta o jeho prípravku. Potom to tak dopadne, že človek znervóznie a stráca koncentráciu."
Áno, aj lekárnik je človek. Lenže v rukách má doslova zdravie a život iného človeka. Prečo pracovníčka lekárne nezareagovala inak, keď nevedela správne prečítať recept? "S tým písmom lekárov je to niekedy dosť problematické," vyslovila sa zástupkyňa vedúcej lekárne. "Aj v prípade tohto receptu, keď chcem, tak čítam Ospexin a keď chcem, tak čítam Ofloxin. Aj dnešné recepty (predložila ich zopár na ukážku - pozn. red.) sú také, že keď aj tisíckrát ich prečítate, aj tak máte zovretý žalúdok, či ste vydali správny liek. Obyčajne sme s lekármi v stálom kontakte. Za telefón sa tu platí horibilná suma. To preto, aby sme mohli kľudne spať, radšej voláme lekára a pýtame sa: Čo ste tomu pacientovi napísali?"
Jedno vynechanie tohto v lekárni zaužívaného pravidla však viedlo k zámene lieku. Lekárka sa vyjadrila o možnej intoxikácii. "Myslím si, že by tomu nedošlo," oponovala vedúca lekárne. "Pri jednorázovom užití to môžem vylúčiť. Nie sú to síce príbuzne lieky. Ospexin sú antibiotiká a Ofloxin chemoterapeutiká, teda na úplne inej báze, obidva pôsobia na mikroorganizmy, ale iným mechanizmom. K závažnému porušeniu zdravia by nedošlo."
V každom prípade pre každého z nás z toho vyplýva poučenie, že sa nemáme úplne spoliehať ani na slovo vzatých odborníkov. Nemáme si všímať len výšku doplatku za ten ktorý liek, ale aj či sme dostali taký liek, aký sme mali dostať. A nezabudnúť si potom prečítať aj príbalový letáčik kvôli možným interakciám lieku napríklad s potravinami a inými liekmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.