moderného umenia v Medzilaborciach, Galéria Žltý dom Vincenta van Gogha v Poprade, a Šarišská galéria v Prešove. Všetky tri zápasia s nedostatkom financií, a dokonca ich existencia je ohrozená. Aj o tom sme sa porozprávali s riaditeľkou Šarišskej galérie Martou Hrebíčkovou (na obr.).
Ako spĺňa rozpočet požiadavky galérie?
- Táto otázka je už niekoľko rokov otvorená. Tento rok znova došlo k zníženiu rozpočtu, a podmienky, ktoré ukladá, sú už naozaj likvidačné. Posledné dva tri roky rozpočty už absolútne nepokrývajú najzákladnejšie povinnosti. Štát nás pred niekoľkými rokmi zriadil s nejakým účelom. Zaviazal nás povinnosťami, ktoré od nás aj vyžaduje, ale na druhej strane nám nedá dostatok prostriedkov, aby sme tieto úlohy aspoň v základnej rovine spĺňali.
Ktoré sú hlavné úlohy galérií určené zákonom?
- Najzákladnejšou úlohou je vyhľadávanie, získavanie, starostlivosť o zbierky. Posledné tri roky nemôžme absolútne doplniť zbierkový fond nákupmi, hoci to je naša prvoradá povinnosť. Štát to v rozpočte nezohľadňuje. Ďalšou úlohou, ktorú nemôžeme splniť ani na základnej úrovni je vydávanie materiálov k výstavám, ktoré sú výsledkom nášho výskumu, alebo k naším zbierkam. Ak sme aj niečo vydali, bolo to financované z prostriedkov, ktoré sú mimo rozpočtu. Prostriedky nie sú ani na prípravu výstav.
Minulý týždeň ste usporiadali stretnutie riaditeliek východoslovenských galérií a vedúceho odboru kultúry Krajského úradu v Prešove Jána Hanza. Čo bolo hlavnou témou?
- Na tom stretnutí nešlo len o sťažovanie. Každý, aj vedúci odboru vie, že rozpočet je nedostačujúci. Snažili sme sa spoznať perspektívy, ktoré nás čakajú v najbližšej budúcnosti. Nemôžeme však robiť nejaké prognózy, keďže stále nevieme, do ktorého šuflíka budeme zaradení. Rozhodne by bolo treba upraviť systém daní, a následne na to aj systém financovania takýchto a podobných inštitúcií. Niečo ako sponzoring, ktorý sa v súčasnom systéme použiť nedá.
Cez to všetko vaša galéria ponúka kvalitné výstavy.
- Áno, musíme sa snažiť ponúknuť za málo peňazí veľa dobrej muziky. Aj posledne otvorená výstava Vladimíra Gažoviča, ktorá je exkluzívna a jedinečná, pretože nikde inde na Slovensku nebude, je tu len kvôli tomu, že sme reagovali dostatočne dopredu, predtým než sa dohodli finančné podmienky. Vďaka tomu sa nám podarilo túto mimoriadne kvalitnú výstavu zrealizovať. Snažíme sa uzavrieť také zmluvy, pri ktorých by sa naše náklady minimalizovali na najnižšiu možnú mieru.
Čo pripravujete v najbližšom období?
- Počas leta pripravujeme medzinárodný projekt zo súčasného umenia, ktorý celý finančne zabezpečí Rakúske kultúrne stredisko pri veľvyslanectve v Bratislave. Budeme môcť ponúknuť aj takéto podujatie, bez toho, aby sme do toho nejako finančne vstupovali. Poskytneme priestor, odborné zabezpečenie, realizáciu.
Čo robíte aby sa finančná situácia zlepšila?
- Máme tú výhodu, že priestory sú naše, nie prenajaté. V našich priestoroch je kníhkupectvo Julesa Verna. Nie sme však taký subjekt, ktorý by mohol ponúkať priestory a dostávať za ne zaplatené. Skôr zápasíme s nedostatkom priestorov. Museli by sme byť z gumy, aby sa u nás mohol každý, kto zaplatí, prezentovať. Samozrejme, že dávame takúto možnosť, hlavne v malej výstavnej sieni, ak sa na nás niekto obráti. Pokiaľ návrh zaujme, zapadá do celkového programu a image galérie vieme sa dohodnúť. Dotyčný aj tak znáša len časť nákladov, ktoré sú potrebné na udržiavanie priestoru. Nevidím však dôvod, aby sme sa vzdávali našej hlavnej náplne, poslania. Potom by nás už nebolo treba. Museli by sme byť na tom veľmi zle, keby sme tieto priestory hodili do pľacu a povedali zaplaťte a môžete si tu chodiť po hlavách. Dúfam, že toho sa nedožijeme, a aj keď s ťažkosťami, budeme sa držať svojho kopyta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.