ale Slovensko nemá v tejto oblasti právne zakotvené žiadne základné inštitúty, uviedol včera v Bratislave po stretnutí so slovinským ombudsmanom Ivanom Bizjakom podpredseda vlády pre ľudské práva, menšiny a regionálny rozvoj Pál Csáky. Podľa neho by do konca júla mohol byť do návrhu novelizácie ústavy zakotvený tento inštitút, do konca roka vypracovaný zákon o ombudsmanovi a od januára 2001 by mohol byť úrad ombudsmana funkčný.
Bizjak, ktorý sa v Bratislave zúčastňuje na konferencii o etike verejnej správy oboznámil novinárov s fungovaním ochrancu ľudských práv v Slovinsku, kde je tento inštitút ústavne zakotvený od roku 1991. Zákon o ombudsmanovi je v krajine platný od roku 1993, uviedol Bizjak.
Ombudsman má právo prijať pri riešení sťažností o porušovaní ľudských práv odporúčania, posudok, alebo návrh na disciplinárne konanie proti ústavným, štátnym a miestnym orgánom. Ako uviedol ďalej slovinský ombudsman, jeho úrad môže požiadať ústavný súd o preskúmanie porušovania ľudských práv a zákonov a dosiahnuť novelizáciu niektorých právnych noriem, ktoré sú v rozpore s ústavou. Bizjak podotkol, že na úrad sa obracia dvakrát toľko sťažovateľov, ako bolo podaných formálnych sťažností na Ústavný súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.