percent všetkých akcií. Možno až polovica z nich sa v stredisku cenných papierov nachádza na účte Slovenskej sporiteľne. Jej predstavitelia sa však teraz k VSŽ vôbec nechcú vyjadrovať, pričom ich mlčanie potrvá podľa hovorkyne Jany Ďuricovej možno až do zvolania mimoriadneho Valného zhromaždenia.
Len o málo ochotnejšia bola aj ďalšia "organizácia", ktorá má do týchto vecí čo povedať - ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku. Hovorca Róberta Mervu nám na margo rokovaní o vstupe U.S. Steel do VSŽ, ktoré viedla vláda Slovenskej republiky, povedal: "Účasť ministerky M. Machovej na nich bola žiadúca, pretože vo vláde mala na starosti koordináciou činnosti okolo VSŽ. Podľa mojich informácií sa všetky možné alternatívy budúceho vývoja okolo VSŽ prediskutovali aj s inými akcionármi. Neviem síce o tom, žeby sa napríklad rokovalo so skupinou okolo Alexandra Rezeša, avšak viem, že na týchto rokovaniach mali podstatné slovo zástupcovia konzorcia veriteľských bánk. Ďalšie kroky ešte nie sú úplne potvrdené, ale sú vyvodené závery, ako bude štát ďalej postupovať. Zároveň sme U.S. Steelu museli dať určité garancie, aby pristúpili na naše podmienky."
Hovorca ministerstva si netrúfol predpovedať termín konania Valného zhromaždenia VSŽ, pretože to je vraj predovšetkým vecou akcionárov. Predpokladá ale, že hlavné slovo na rokovaniach medzi jednotlivými skupinami akcionárov budú mať práve veriteľské subjekty. "Vláda prezentovala svoju vôľu o vstup strategického investora do VSŽ a boli prerokované aj východiskové body, od ktorých sa tento proces odštartuje. Všetky kroky sa musia prekonzultovať s rozhodujúcimi akcionármi, a preto sa určite ešte dočkáme ďalších rokovaní."
Už menej zhovorčivejší bol R. Merva pri téme, či vstup U.S. Steelu do VSŽ prinesie tejto fabrike aj nejaké peniaze v hotovosti. "K tomu sa nemôžem vyjadriť, pretože je to len čisto špekulatívna a hypotetická otázka. Navyše sa mi neprináleží vyjadrovať k aktivitám U.S. Steelu..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.