Korzár logo Korzár

Najstaršie záznamy z meteorologických meraní sú z východného Slovenska

V roku 1873 na I. medzinárodnom meteorologickom kongrese vo Viedni bol vytvorený Medzinárodný meteorologický výbor, ktorý sa 23. marca 1950 zmenil na

Svetovú meteorologickú organizáciu (WMO) so sídlom v Ženeve. Tento deň - 23. marec - sa stal Svetovým dňom meteorológie a pred týždňom sme si pripomenuli jeho 50. výročie.

Začiatky meteorologických pozorovaní na Slovensku siahajú do polovice 17. storočia. Nie je náhoda, že práve z východného Slovenska pochádzajú najstaršie záznamy o počasí. Upozornil na ne popredný maďarský meteorológ, bývalý riaditeľ budapeštianskeho meteorologického ústavu, prof. dr. A. Réthly. Z jeho práce sa dozvedáme o prvých meteorologických meraniach v Prešove, Kežmarku a v Levoči, pričom záznamy prešovského lekára a vedca dr. J. A. Raymanna z r. 1717 až 1720 považujeme za najsteršie odborné meteorologické pozorovania na Slovensku vôbec. Opierali sa o prístrojové merania dvoch základných meteorologických prvkov, tlaku a teploty vzduchu. Raymannov tlakomer bol nemeckej výroby od prof. dr. Haubergeriho z Jeny a teplomer pochádzal z Florencii. Autormi spišských záznamov o počasí bol kežmarský zemepán Imrich Thököly a profesor tamojšieho evanjelického lýcea Ján Genersich. Pripomeňme si, že v najstaršom meteorologickom observatóriu v strednej Európe - pražskom Klementíne sa zásluhou pokrokového matematika a astronóma J. Steplinga začali prvé systematické meteorologické pozorovania až od r. 1752 a v Bratislave od r. 1841.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Organizovanejšia výstavba meteorologickej staničnej siete u nás nastala v druhej polovici 19. storočia. Vtedy vzniklo aj na východnom Slovensku viacero meteorologických staníc. V r. 1853 začala svoju činnosť stanica v Kežmarku a v Levoči, v r. 1855 v Rožňave, r. 1856 v Spišskom Podhradí a v Štítniku, v r. 1867 v Revúcej, r. 1870 v Prešove a Rožňave, r. 1871 v Michalovciach, r. 1876 v Košiciach a Starom Smokovci, r. 1878 v Smolníku, r. 1882 v Jasove, r. 1889 v Trebišove, r. 1896 v Gelnici a r. 1897 v Kráľovskom Chlmci. V tom čase už vznikli v Európe prvé meteorologické ústavy, ktoré organizovali sieť pravidelných meteorologických pozorovaní. Meteorologické stanice z nášho územia patrili najprv pod správu Ústredného ústavu pre meteorológiu a zemský magnetizmus vo Viedni a od r. 1870 pod podobný ústav v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

O prvých meteorologických pozorovateľoch v Košiciach Wiedermannovi, Corzanovi a dr. Tauschovi je zmienka v Uhorskej meteorologickej ročenke z r. 1871 a prvé archivované výsledky košického meteorológa štábneho lekára dr. Adolfa Seydla pochádzajú z roku 1876. Prvá košická meteorologická stanica bola pri bývalej cisársko-kráľovskej vojenskej nemocnici. Zanikla po 28-ročnej činnosti v oku 1903, no meteorologické pozorovania v Košiciach neboli prerušené, pretože súbežne s ňou pracovala od roku 1890 meteorologická stanica pri poštovom úrade, o rok premiestnená k bývalému rímsko-katolíckemu gymnáziu. Tam ju až do r. 1895 viedol profesor matematiky a prírodovedných predmetov Ján Bucuresti. Od r. 1896 sa jej vedenia ujala Maďarská kráľovská poľnohospodárska akadémia, ktorá zhromažďovala výsledky pozorovania až do konca I. svetovej vojny. Stanica bola na Letnej ulici, neskôr tieto priestory zaujal Výskumný ústav poľnohospodársky, resp. jeho agrometeorologické oddelenie. Tak aj táto meteorologická stanica, vedená dobrovoľnými pracovníkmi po dobu takmer 60 rokov skončila svoju činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

V poradí tretia košická meteorologická stanica vyššieho stupňa vznikla pri čermeľskom mlyne a píle na severozápadnom okraji mesta. Ako zrážkomerná stanica sa udržala doposiaľ.

Na prelome 19. a 20. storočia nastal všeobecný rozvoj meteorológie v bývalom Uhorsku. V r. 1901 pripadalo na územie Slovenska cca 200 zrážkomerných staníc a 26 klimatických staníc, po prvej svetovej vojne ich počet vzrástol takmer na dvojnásobok. V súvislosti s výrobou presnejších prístrojov sa zvýšila aj presnosť meraní. V období I. svetovej vojny vstúpilo na scénu letectvo, ktoré si vyžadovalo častejšie a kvalitnejšie meteorologické zabezpečenie. V decembri 1921 bola v Košiciach zriadená prvá profesionálna letecká meteorologická stanica. Od začiatku sedemdesiatych rokov pôsobí v Košiciach ešte aj meteorologická stanica na Ďumbierskej ulici a od r. 1976 ďalšia klimatická stanica v Mestskom parku. Slovenský hydrometeorologický ústav - regionálne stredisko Košice na Podhradovej, ktoré od r. 1967 na profesionálnej báze nadviazalo na viac ako storočné meteorologické tradície v metropole kraja, riadi a spravuje v súčasnosti sieť 6 profesionálnych meteorologických, 29 klimatických, 166 zrážkomerných a 88 fenologických staníc na východnom Slovensku. K jej významným špecializovaným pracoviskám patrí Aerologické stredisko v Gánovciach pri Poprade, meteorologická radarová stanica na Kojšovej holi a Agrometeorologické observatórium v Milhosťove pri Trebišove.

Meteorologická služba prešla v povojnovom období viacerými organizačnými zmenami. Jej súčasný riadiaci orgán, Slovenský hydrometeorologický ústav v Bratislave vznikol v roku 1969 na báze niekdajšieho Štátneho hydrologického a meteorologického ústavu. V priebehu takmer 150 rokov trvajúceho vývoja meteorológie v našich krajinách v nej vyrástli mnohé významné osobnosti. Mená ako prof. Studnička, prof. Augustín, prof. dr. S. Hanzlík, prof. G. Swoboda a prof. dr. M. Konček dnes pozná a s úctou vyslovuje celý svet.

Autor: Čeněk Čermák

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 998
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 920
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 723
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 378
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu