sídlisku Juh v Poprade a informatívna správa o činnosti mestskej polície za rok 1999, patrili medzi najdôležitejšie body včerajšieho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Poprade.
"Vzhľadom na to, že Zákon o sociálnej pomoci č. 195/98 nepovažuje domy s opatrovateľskou službou za sociálne zariadenia, ale za domy osobitného určenia, pričom nájom bytu je iba čiastočne upravený Občianskym zákonníkom, v záujme jednotného riešenia tejto otázky je nevyhnutné, aby mestské zastupiteľstvo prijalo k tomu všeobecne záväzné nariadenie. O to viac, lebo doteraz pri vybavovaní žiadostí o umiestnenie dochádzalo k nedorozumeniam a k nejednotnému výkladu," uviedla predkladateľka návrhu VZN, vedúca odboru sociálnych a verejnoprospešných vecí MsÚ v Poprade Helena Chlebovcová.
Z rokovania nakoniec vyplynulo, že v DOS Xenón budú i naďalej poskytovať ubytovanie a opatrovateľskú službu starým i ďalším odkázaným Popradčanom tak, aby si mohli aspoň čiastočne zabezpečovať svoje životné potreby pri zachovaní vlastného súkromia. Jednou zo základných podmienok je, že žiadatelia musia mať trvalý pobyt na území mesta už pred podaním žiadosti. Zriadenie opatrovateľskej služby v Xenóne umožňuje poskytovať odkázaným občanom opatrovateľskú službu kvalitne, racionálne a v potrebnom rozsahu.
"Po zosumarizovaní stavu mestských policajtov v súčasnosti evidujeme 40 zamestnancov MsP v Poprade. Je to zhruba iba polovičný počet, ako by bol potrebný na dostatočné zabezpečenie verejného poriadku a bezpečnosti na celom území podtatranskej metropoly, ktorá má okolo 56 tisíc trvale bývajúcich občanov. Počet policajtov pre husto obývané aglomerácie sa počíta koeficientom 1 - 1,9 policajta na tisíc obyvateľov. Z toho vyplýva, že Poprad by mal mať minimálne 56 a maximálne 106 policajtov," skonštatoval vo svojej správe náčelník mestskej polície Štefan Kolcún.
Ako ďalšiu formu komplexného programu v úsilí o zníženie kriminality a zlepšenie prevencie označil inštaláciu kamerového systému pre monitorovanie exponovaných miest, v ktorých je registrovaná vysoká miera uličnej kriminality. S realizáciou tohto nového projektu, ktorý nazvali "Bezpečná ulica", začali na jeseň minulého roka. Práve vďaka nemu budú môcť skvalitniť svoju prácu, pretože 33 hliadkovacích policajtov, ktorých teraz majú, je nedostatočný na zabezpečení verejného poriadku v celom meste.
"Projektom 'Bezpečná ulica' sledujeme zníženie a potlačenie páchania uličnej kriminality, ktorá v sebe zahrňuje vandalizmus, porušovanie občianskeho spolunažívania, znečisťovanie verejných priestranstiev, rušenie nočného kľudu, majetkovú, násilnú kriminalitu a podobne. Veľkou prednosťou kamerových systémov je možnosť nepretržitého sledovania všetkých najdôležitejších priestorov. Jednou z hlavných funkcií je rýchly a operatívny zásah hliadok, možnosť archivácie a následné vyhodnotenie obrazových informácií zo zvolených lokalít. Veľmi podstatnú úlohu bude zohrávať aj psychologický efekt rozmiestnenia videokamier. Už ich vlastná inštalácia v exponovaných miestach bude prispievať k pocitu väčšieho bezpečia pre obyvateľov. Potencionálny páchateľ sa obáva možnej identifikácie pri vyhodnotení videozáznamu. Veľmi dôležitou prednosťou kamerového systému je, že umožňuje sledovanie rôznych miest v reálnom čase z jedného pracoviska. Vďaka tomu bude možné veľmi rýchlo vyhodnotiť situáciu na konkrétnom mieste a podľa vývoja ju bez časových medzier riešiť," uviedol ďalej vo svojej správe náčelník Š. Kolcún.
S dokončením základného kamerového systému sa počítalo už v minulom roku. Žiaľ, nestalo sa tak. Prečo? Na to sme sa opýtali prednostu MsÚ Jozefa Karniša.
"Kvôli nedostatku financií v mestskej kase. V jeho budovaní sa však bude pokračovať v tomto roku. V priebehu nasledujúceho mesiaca bude vypísaná verejná súťaž na dodávateľa celého systému," uviedol prednosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.