ulici v Ľuboticiach, musia za odstavenie auta v colnom priestore platiť. Hoci majú zo zákona povinnosť nechať si tovar precliť v colnom priestore a ich pobyt v ňom by podľa smerníc colného riaditeľstva nemal byť spoplatňovaný. Platia preto, lebo colný priestor sa nachádza na súkromnom pozemku, ktorý majiteľ nechal vybetónovať a vyberá na ňom parkovacie poplatky. Hrubo povedané to vyzerá tak, akokeby colníci "naháňali kšeft" súkromníkovi. Ten by totiž plochu, na ktorú by sa malo vmestiť 15 kamiónov, na takomto odľahlom mieste len ťažko využil. I keď je pravdou, že parkovisko bola postavená účelovo, špeciálne pre potrebu colnej pobočky.
Aj tento problém rezonoval na nedávnom stretnutí vedenia CÚ Prešov s colnými deklarantmi. Tí však určite nevedia, že rozsiahla parkovacia plocha bola postavená načierno, bez povolenia. Priznal sa k tomu v rozhovore s nami aj majiteľ pozemku a parkoviska Dušan Michalčík. Povedal, že nevie o tom, že by na vybetónovanie plochy bolo nejaké povolenie potrebné. Vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu Prešov Štefan Dzivý - Balucha však pre náš denník potvrdil, že aj na takúto "stavbu" povolenie musí byť, ale že nevie o tom, žeby konkrétne na túto parkovaciu plochu jeho odbor povolenie vydával. Na otázku, že ako odbor životného prostredia bude voči čiernej stavbe postupovať, odpovedal, že ak ich niekto na to upozorní, budú postupovať podľa zákona. Upresnil, že ak sa porušenie zákona potvrdí, majiteľ bude musieť parkovisko odstrániť alebo zaplatiť pokutu až do výšky milión korún. Preto sme sa na problém parkovacej plochy pri colnej pobočke v Prešove pozreli trochu bližšie.
Jedným z dôvodov presťahovania pobočky Colného úradu Prešov (CÚ Prešov) z Košickej ulice do priemyselnej časti Ľubotíc, nazývanej Šarišské Lúky, v jeseni minulého roka bol podľa slov vtedajšieho riaditeľa CÚ Prešov Jána Kaceja práve aj fakt, že tovar colníci nebudú musieť pri novej pobočke preclievať priamo na rušnej ceste, ako to bolo na Košickej ulici pri ZVL, ale na parkovacej ploche, ktorú dal pre účely colnice postaviť majiteľ pozemku pri novom sídle pobočky. Mimochodom, colná pobočka sa presťahovala zo svojich vlastných priestorov do podnájmu a samotné sťahovanie bolo akési prirýchle. Zaujímavé je tiež, že nájomnú zmluvu uzavrel CÚ Prešov s majiteľmi budovy na Ľubochnianskej ulici Dušanom Michalčíkom a jeho manželkou k 31. augustu 1999, hoci v tomto čase ešte majiteľmi oficiálne neboli, pretože zápis do katastra na ich meno bol uskutočnený až v polovici septembra. V tejto záležitosti je tiež pozoruhodný moment, že hoci katastrálny odbor v Prešove je, čo sa týka vybavovania zápisov do katastra najpomalší na Slovensku, noví majitelia budovy a pozemkov na Ľubochnianskej ulici na zápis čakali len 11 dní od podania žiadosti o zápis. Na ten bežný občan čaká niekoľko mesiacov, nezriedka sa stáva, že aj vyše roka... Vedúci katastrálneho odboru Andrej Tarasovič k rýchlemu vybaveniu žiadosti o zápis do katastra povedal len toľko, že vo výnimočných prípadoch, keď je potrebné zápis vybaviť rýchlo, sa to rýchlo vybaviť dá.
Vráťme sa však k parkovisku. Ak sa teda colný deklarant nepreukáže potvrdenkou o zaplatení parkovacieho poplatku, člen strážnej služby pri vchode do objektu ho do colnej zóny nevpustí, prípadne ho z nej vykáže. Pritom existuje smernica, podľa ktorej sa všetky colné úrady na Slovensku majú vyvarovať uzatvárania takých zmlúv, ktoré by umožňovali majiteľom súkromných pozemkov, na ktorých sa colný priestor bude nachádzať, vyberať od deklarantov poplatky za parkovanie. Lenže pravda je taká, že prešovská colná pobočka nie je jedinou na Slovensku, kde sa takéto poplatky vyberajú.
Keďže aj v redakcii zaznamenali viacero ohlasov colných deklarantov, nespokojných s týmto stavom, oslovili sme riaditeľa CÚ Prešov Miroslava Ducára. Je využívanie parkoviska v súvislosti s colným konaním ošetrené nejakou zmluvou alebo sa k súkromnej ploche len postavila značka Colný priestor a tak sa teraz využíva? - opýtali sme sa ho.
"Využívanie toho parkoviska, to je dilema. V colnom priestore sa jednoznačne nemajú vyberať žiadne poplatky, pretože to je zákonom udelená povinnosť pre deklarantov, ktorý tovar do colného priestoru musia dodať. Aj naše interné pokyny hovoria, že v colnom priestore sa nemajú vyberať žiadne takéto poplatky. Poplatok sa môže vyberať, keď sa tovar preclieva mimo colného priestoru. Na druhej strane pán Michalčík hovorí - to je moje vlastníctvo a kto tu vstúpi, zaplatí takzvané parkovné," povedal M. Ducár.
Dodal, že s týmto stavom nie je CÚ Prešov spokojný, rovnako ako s priestormi na Ľubochnianskej ulici, kde colná pobočka sídli. Preto sa v tomto smere začali podnikať určité kroky.
"Slovenské obchodná a priemyselná komora v Prešove má vypracovať projektovú dokumentáciu ohľadom vybudovania nácestného parkoviska v Prešove. Malo by byť vystavané pri tej budove na Košickej ulici, odkiaľ sa colná pobočka v jeseni vysťahovala. Malo by tam byť vybudované parkovisko s kompletným vybavením a službami a potom by sa mohla colná pobočka presťahovať späť na Košickú ulicu. Nemal by byť problém uskutočniť to ešte v priebehu tohto roka," prezradil nám. Podotkol, že nájomná zmluva s D. Michalčíkom bola síce podpísaná na šesť rokov, ale to by podľa neho nemalo situáciu skomplikovať. Do prenajatých priestorov na Ľubochnianskej ulici by sa mohli presťahovať niektoré špeciálne útvary CÚ Prešov i niektoré útvary pobočky na vonkajšie konanie a colný deklaranti by si mohli vybrať, kde pôjde tovar precliť.
Riaditeľa CÚ Prešov sme sa ešte opýtali, či vie o tom, že parkovisko pri colnici je postavené načierno. "Nie, o tom počujem prvýkrát."
Autor: Renáta Chudá
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.