rokov. Narastá ich počet v evidencii úradov práce, ale aj dĺžka pobytu v evidencii. Ide o vekovú hranicu, ktorá z celkového počtu evidovaných nezamestnaných tvorí viac ako 40 percent osôb. Hrozivo vyznieva i ďalší údaj, ktorý hovorí o tom, že sa zvyšuje počet dlhodobo evidovaných nezamestnaných v tejto vekovej štruktúre. Vychádzajúc z tejto analýzy Národného úradu práce a v zmysle vládnej koncepcie politiky zamestnanosti vznikol pilotný projekt takzvaný "Krátkodobý program podpory nezamestnanosti mladých ľudí". Zameraný je na evidovaných nezamestnaných mladých ľudí vo veku od 18 do 26 rokov. Len pre zaujímavosť uvádzame, že úrady práce evidujú viac ako 180 000 nezamestnaných v tejto vekovej skupine.
Na cieľ tohto projektu sme sa opýtali vedúcej oddelenia pre zamestnanosť a rozvoj Krajského úradu práce v Prešove Ivety Baranovej.
- Cieľom tohto pilotného projektu je naučiť mladých ľudí samostatne a aktívne si hľadať prácu a naučiť ich väčšiemu sebavedomiu. Počíta sa so zapojením 400 mladých ľudí z každého okresu, ktorí sa budú vyberať náhodným spôsobom. Mladí ľudia poväčšine nemajú skúsenosti s trhom práce. Keďže im chýbajú požadované zručnosti, majú ťažkosti pri hľadaní si vhodného zamestnania. Mnohokrát majú problémy pri komunikácii so zamestnávateľom, respektíve sami nepoznajú škálu profesií na ktoré sa hodia. V neposlednom rade, chýbajú im aj právne znalosti pri uzatváraní pracovných zmlúv. Nevedia sa doslova predať.
Projekt sa rozbieha od apríla a potrvá do konca roku v niekoľkých okresoch na Slovensku. V Prešovskom kraji sú to okresy Prešov a Svidník. Prečo?
- Prešov ako krajské mesto má v porovnaní s ostatnými krajskými mestami najvyššiu mieru nezamestnanosti. Okres Svidník je špecifický tým, že okrem vysokej miery nezamestnanosti, má aj problémy súvisiace s dostupnosťou dopravy do zamestnania, najmä z odľahlých dedín, čo spôsobuje v konečnom dôsledku aj odliv mladých ľudí z okresu.
Projekt je rozdelený do niekoľkých etáp. Mohli by ste ich charakterizovať? Prvou je etapa výberu. Potom fáza individuálneho poradenstva. V nej oslovíme vybraných evidovaných nezamestnaných a budeme zisťovať ich schopnosti, vedomosti a zručnosti. Keď zamestnanec úradu práce spozná možnosti mladého človeka uplatniť sa na trhu práce, má väčší priestor pre oslovenie konkrétneho zamestnávateľa. Po etape individuálneho poradenstva bude nasledovať skupinové poradenstvo. V tejto etape bude Národný úrad práce spolupracovať so združeniami CEPAC a K.A.B.A. Skupinky pozostávajúce maximálne z 20 členov, budú špecificky zamerané. Buď na orientáciu na trhu práce, alebo na komunikáciu, na zvýšenie odbornosti, na prácu v tíme, či na zvýšenie sebavedomia. V spolupráci so združením CEPAC sa môžu pripravovať na začatie podnikania, teda na samozamestnanie. V rámci skupinového poradenstva budeme pripravovať aj rekvalifikácie. Budú to cielené rekvalifikácie na špecifické činnosti, ktoré zamestnávateľ nevedel dlhodobo obsadiť. Tieto budú cielene pripravované v spolupráci so zamestnávateľom.
Akú očakávate úspešnosť projektu?
- V celoslovenskom priemere sa uvažuje so 60 percentnou úspešnosťou, to znamená s umiestnením až 240 ľudí z vybranej skupiny v okrese. Reálne v našom kraji počítame s nižšou 30 až 40 percentnou úspešnosťou. Ak by sme dosiahli 50 až 60 percent, bol by to z nášho pohľadu veľký úspech. Výsledky projektu poskytneme rezortným ministerstvám. Z nich môžu vyplynúť návrhy opatrení ako riešiť zamestnanosť v tejto vekovej skupine. Poznatky môžu byť zaujímavé nielen pre úrady práce, ale i pre školstvo (prispôsobovanie učebných odborov trhu práce), či zamestnávateľov.
Kto bude financovať projekt a v akom objem financií?
- Financuje ho Národný úrad práce a vyčlenil naň viac ako 17 miliónov korún. Pre každý okres viac ako dva milióny. Keď bude pilotný projekt úspešný, potom sa rozpracuje do podoby aplikácie pre všetkých mladých ľudí na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.