Najvyšší súd MR proti rozhodnutiu Župného súdu v Miškolci. Ten, ako je známe, pred dvoma týždňami nariadil na základe žiadosti košickej spoločnosti Kovoúprava a. s. likvidáciu spoločnosti DAM. A. Tóth zároveň požiadal Najvyšší súd o zrušenie uvedeného rozhodnutia a o vyhovenie žiadosti Predstavenstva DAM o vyrovnanie z dňa 18.2. 2000. Akceptovanie tejto žiadosti by podľa jeho slov umožnilo Predstavenstvu DAM pokračovať v stabilizačnom programe a dosiahnuť dohodu s veriteľmi.
"Je to jediná správna cesta pre veriteľov a zamestnancov ako zachrániť DAM. Pre niektoré lobistické skupiny ale môže byť málo lukratívna," konštatuje A. Tóth.
Ekonomické vyhodnotenie prvého mesiaca realizácie stabilizačného programu v DAM-e potvrdilo, že konzorčný systém zabezpečenia financovania výroby v podniku bol úspešný. Po úspešnom nábehu výroby sa za mesiac podarilo znížiť prevádzkovú stratu z 384 mil. forintov (december 1999) na 98 mil. forintov. Tieto úspešné výsledky potvrdzuje aj skutočnosť, že zamestnancom DAM-u boli vyplatené mzdy za tohtoročný január a február. Navyše 408 zamestnancom prepusteným z DAM-u v rámci reštrukturalizácie firmy sa načas vyplatilo odstupné.
"Majoritný akcionár VSŽ a. s. a Predstavenstvo DAM mali a stále majú záujem spolupracovať s likvidátorom DAM v záujme udržania prevádzkyschopnosti a zamestnanosti v DAM-e. Preto bolo likvidátorovi ponúknuté 21. 3. 2000 odovzdanie know-how prevádzkovania konzorčného systému a zákazkovej náplne podniku. Likvidátor túto ponuku 24. 3. 2000 neprijal a namiesto toho sa rozhodol výrobu v DAM zastaviť. Majoritný akcionár DAM-u a Predstavenstvo DAM doteraz urobilo maximum pre udržanie výroby a zamestnanosti v DAM-e chce robiť maximum aj v súčasnom právnom stave, v rámci ktorého VSŽ a. s. stratila v DAM-e majetkové práva," uvádza vo svojom vyhlásení hovorca VSŽ Košice a. s. Jozef Marko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.