ťažko zranených cestujúcich. Benzín z cisterny sa rozteká po ceste, začína horieť. Pribúdajú ďalší zranení. Na ceste a v jeho okolí vypukla medzi ľuďmi panika, zavládol všeobecný chaos... Alebo. Košice zasiahne menšie zemetrasenie. Najviac ohrozené sú výškové paneláky. Jeden z nich sa poskladá ako domček z karát, poruší sa plynové potrubie, nastáva výbuch...
Nepredstaviteľné katastrofy, na aké sa človek v televízií denno-denne pozerá. Civilná ochrana však i v našich zemepisných šírkach musí rátať aj s nie každodennými situáciami a pripraviť na ne ľudí i techniku. Starostovia všetkých košických mestských častí sa preto zišli v utorok na Miestnom úrade mestskej časti Košice - Sídlisko Ťahanovce, aby sa oboznámili s jej dokumentáciami ohľadne CO i s krokmi, ktoré pri mimoriadnych situáciách treba urobiť. Pred úradom za veľkého záujmu obyvateľov bola vystavená požiarna technika, vozidlá civilnej ochrany i výjazdové vozidlo CO a požiarnej ochrany Krajského úradu v Košiciach.
"Našťastie, na sídlisku sme zatiaľ nič podobné nezažili. Zoberte si ale trebárs telefonát, že v škole vybuchne bomba. A naozaj sa tak stane. Viete si to predstaviť?" hovorí Tomáš Čižmárik, odborný referent miestneho úradu pre výpočtovú a vysielaciu techniku.
Od neho sme sa dozvedeli, že na sídlisku mali už napríklad problémy s povrchovými záplavovými vodami. Po výdatných dažďoch voda z lesov na kopci začal stekať na sídlisko a vyradila mestskú hromadnú dopravu. Dostala sa až do obce Ťahanovce a zaplavila pivnice. Aj túto situáciu starosta riešil spolu s ľuďmi z civilnej ochrany. Táto mestská časť má podpísanú dohodu s mestskou časťou Džungľa o evakuácii 390 obyvateľov Džungle na sídlisko Ťahanovce, rozprestierajúcej sa na kopci, v prípade veľkých záplav.
"Máme na takúto situáciu vytvorené evakuačné stredisko na jednej zo základných škôl. Je spracovaný plán, v ktorom je uvedený presný počet autobusov i nákladných áut, potrebných na prevoz ľudí a ich batožín. Určená je aj hmotnosť a obsah batožín, regulačné miesta, kde sa postavia policajti regulujúci celú evakuačnú kolónu".
Pracovníci evakuačných komisií pri jednotlivých miestnych úradoch sú pravidelne zaškoľovaní, zodpovedný pracovník CO musí mať certifikát zo Vzdelávacieho centra civilnej ochrany obyvateľstva v Prešove, alebo v Starej Ľupči.
"Samozrejme, hlavnú zodpovednosť má starosta ako štatutár a väčšinou aj ako predseda havarijnej a evakuačnej komisie, prípadne štábu civilnej ochrany", dodal T. Čižmárik.
Na akcii nechýbali ani zástupcovia známej záchrannej brigády CO z Humenného, ktorí v prípade potreby sú schopní prísť do Košíc za 35 minút. Tentokrát predviedli špeciálne záchranné vozidlo slúžiace prieskumnej čate. Môžu ho použiť na chemický i ženijný prieskum, pretože je vybavený potrebnými prístrojmi i prostriedkami.
"Pre posádku sú k dispozícií aj ochranné odevy, masky a dýchacie prístroje, ktoré používajú pri zisťovaní prítomnosti škodlivín v uzavretom priestore. Zároveň pomocou zariadenia Lucas odtiaľ môžu vyslobodiť zavalené, alebo uviaznuté osoby. Auto i vybavenie sú na svetovej úrovni", oboznámil nás s funkciou vozidla značky Landrover podplukovník Peter Babej, hovorca 73. záchrannej brigády civilnej ochrany Humenné (na snímke).
Zatiaľ naposledy a vlastne prvýkrát ho využili pri povodni v Jarovniciach. V tom čase nové vozidlo, ešte bez dnešného vybavenia, sa dostalo tam, kde ostatné osobní autá už vypovedali poslušnosť.
"Landrover má dobrú priechodnosť, a tak sme s ním jazdili riečiskom potoka do obcí odrezaných od sveta. Napríklad do Renčišova sme vozili potraviny a odtiaľ nemocných", dodal P. Babej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.