upútali už prvým albumom pod názvom "b3". Potom prišli Drobnosti majstrov s pesničkami ako Bum a basta, S tebou je mi fajn, alebo Ty koxo. Práve týmto breakbeatovým spracovaním melódie zo zábavnej súťaže Pevnosť Boyard spôsobili menší škandál, keďže v nahrávke použili málo inteligentné výroky Silvie Lakatošovej. Napriek protestom dotknutej missky sa pesnička stala hitom.
"Pevnosť Boyard pozná zrejme každý, ale pri slovenských pokračovaniach sme mali pocit, že niektorí súťažiaci to zobrali príliš vážne. A o tom je táto pesnička," vyjadrili sa pred časom. Posledný singel formácie "b3", ktorý vyšiel začiatkom marca opäť rozprúdil hladinu protestov v oficiálnych kruhoch. Paralelu kampane HZDS Miluj život a nie drogy, otextoval a naspieval Richard Müller. Mimochodom, práve táto skladba najviac zarezonovala v ušiach návštevníkov nedávneho košického koncertu, pred ktorým vznikol nasledujúci rozhovor.
Bilboardy s reklamou na Drobnosti majstrov som videla na každom kroku, ale bez vašich tvárí. Tá anonymita je zámerom?
Peter: Pôvodne áno. Chceli sme byť skôr producenti, ako hviezdy, alebo nejakí speváci. Ale teraz už nie. Sme normálna kapela.
Tomáš: Taká minimálna. Dvojčlenná. Koncertná činnosť je len časťou celého nášho diania.
Je pre vás typické, že sa pohybujete na hranici progresu a komercie...
Tomáš: Aj komerčná hudba má svoje čaro. Je to výzva. Síce len do určitého momentu. Ako napríklad, keď sme dostali zákazku z LM American urobiť ústrednú melódiu filmových premiér. Nahrávka putovala do Ameriky na schválenie. To je povzbudzujúce, že v Amerike niekto schválil, zvuková kampaň vyrobenú na Slovensku. No nie?
Robíte elektronickú hudbu, založenú na zvuku, používate počítač, občas parafrázujete pesničky iných autorov. Viem si predstaviť, že vám to občas dajú pocítiť kolegovia z brandže...
Peter: Vzniká tu mylná predstava, že človek, ktorý robí elektronickú muziku iba stláča gombíky. A pritom naše skladby vznikajú tak, že reálne na nástroji nahráme hudobné plochy. Až potom ich spracúvame v počítači. Obaja sme kedysi dosť aktívne hrávali v rockových kapelách.
Aké výhody ponúka v hudbe elektronika?
Peter: Hráme sa s hudobnými motívmi, ktoré sú možno aj nereálne. Na počítači si vyrobím stočlenný orchester, alebo môžem pracovať so vzorkami hudby , ktorú nahral niekto iný. Keby dnes žil Miles Davis, tak robí elektronickú hudbu. Som o tom presvedčený.
Tomáš: Páči sa mi posledná platňa Lennyho Kravitza, ktorý napriek tomu, že je gitarista, využíva nové hudobné smery a nové hudobné zvuky. Hudba sa má predsa vyvíjať. Ja vnímam elektroniku ako progresívny prúd. Pretože v gitarovej muzike je to o pesničkách. O tom že napríklad Red Hot Chilli Peppers urobí dobrú vec a Iné Kafe zlú.
Nedávno ste vydali singel, ktorý naspieval a otextoval Richard Müller. Mnohí tvrdili, že ide opäť o propagáciu drog. Dokonca ste sa k tomu verejne vyjadrili v médiách. Robil na vás niekto kvôli pesničke nátlak?
Peter: Keď vyšiel singel, diali sa úžasné veci. Mediálny expert Ján Budaj faxoval do FUN rádia aby sme predložili text. Slovensko je príliš konzervatívne. Neprekvapuje ma, že sa toho chytili politici. Lebo vždy je lepšie, keď sa rozpráva o feťákovi Richardovi Müllerovi, ako o tom, že to tu rozkrádajú. Nemali čo povedať tri- štyri roky a odrazu majú tému. Zachraňujú krajinu od drog. Vieme, že veľká časť našej pop scény experimentovala s drogou. Všetci sme vedeli, že Marián Varga bol dlhé obdobie na drogách. Eric Clapton má pesničku, ktorá sa volá Kokain, film Trainspooting je o drogách a to nikomu nevadí. Nahrali sme s Richardom pesničku, ktorá hovorí, že drogy nie sú cesta s dobrým koncom. Spieva text o tom, kam sa dopracoval. Slovensko je malé a ľudia reagujú systémom: Preboha! Propagujete drogy?
My to nepotrebujeme. Keď áno, tak nad tým možno budem rozmýšľať. Ale je paradoxné, že ľudia, ktorí veľakrát boli pri tom sa teraz dištancujú a rozprávajú aká je troska.
Mali ste promo-šnúru v slovenských rádiách, ako prijali nahrávku.
Tomáš: Zatiaľ sa nikto sa netváril proti. Inak, filozofiou nie je aby sa singel závratne predával. Vydáme iba limitovanú edíciu 200 kusov, očíslovaných a podpísaných Richardom. Celý výťažok pôjde na protidrogové centrum neďaleko Bratislavy. Nemá to byť predajný artikel na ktorom chceme zarobiť.
Isté rádio vám vraj, robilo problémy kvôli pesničke S tebou je mi fajn, kde ste použili vetu: Tí istí komunisti, tie isté tváre...
Tomáš: Bolo to v rádiu Nitra. Mali k nej vyslovene ‚vrelý vzťah'. Trafené husi sa ozvali. Stačilo niekoľko telefonátov a radšej to nehrali. Začali sa nám všelijako vyhovárať. Bolo to ich rozhodnutie.
Peter: To je taký našský špecifický syndróm, zakazovať pesničky, alebo posudzovať čo ľudom prezentovať a čo nie. Tí si predsa vyberú. To, že si myslíme, že sú tu stále tí istí komunisti, predsa neporušuje zákon v médiách.
Predpokladám, že singel s Richardom Müllerom predznamenal aj album.
Tomáš: Vydáme ho na jeseň. Ak to stihneme. Máme už niečo rozrobené.
Peter: Nie však pod našou hlavičkou, bude sa volať "b3 a Richard Müller". A potom možno vznikne aj niečo samostatné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.