Hudbu budúcnosti v pravom zmysle slova si budú môcť tento týždeň vychutnať návštevníci nezvyčajného koncertu vo švajčiarskom Zürichu. Bude to
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dokonca hudba, ktorá predtým, ako poslucháči vkročia do koncertnej sály, ešte nie je skomponovaná.
Najzvláštnejšia na tom všetkom je skutočnosť, že na koncerte nevystúpi žiaden človek, ale robot-skladateľ. RoBoser, ako ho nazvali tvorcovia z Inštitútu neuroinformatiky v Zürichu a brazílskej univerzity v Campinase, dokáže preniesť pohyby a náladu publika do nôt.
RoBoser využíva množstvo senzorov, ktoré zachytávajú tóny, obrazy a pohyby. Takto získané údaje, akými sú dupanie nohou, pokašliavanie a iné prejavy spokojnosti či nespokojnosti publika, pretvorí do hudobnej kompozície. Dokonca aj farba oblečenia poslucháčov má na výslednú skladbu vplyv.
Spolu viac ako 130 faktorov ovplyvňuje výšku tónov, melódiu a rytmus hudby, ktorá vyjde z reproduktorov. RoBoser sa s pomocou systému neuronálnej siete stará o to, aby z množstva faktorov nakoniec nevzišlo niečo nepočúvateľné. Dáta zozbierané senzormi totiž ešte prechádzajú druhým systémom so šablónami, ktoré obsahujú hudobné štýly od džezu až po techno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.