spravuje, prezentovalo pred niekoľkými dňami vedenie mesta Košice.
Primátor Zdenko Trebuľa argumentoval tým, že približne štvrtina lesov je už založená v bankách za úvery a pre mesto bude výhodnejšie lesy predať, akoby mali prepadnúť za podhodnotené ceny, ktoré určili banky pri ich braní do zálohy. Ak by po uši zadĺžené mesto lesy predalo, radným by sa určite ľahšie dýchalo...
Riaditeľ mestskej spoločnosti Mestské lesy, s. r. o. Ing. Julián Tomaštík, ktorého sme navštívili, sa o chystanom predaji dozvedel až z našich novín. Táto správa prekvapila zamestnancov spoločnosti ako blesk z jasného neba, neplechu narobila podľa slov riaditeľa aj u ich obchodných partnerov, ktorí začali tlačiť na ceny dreva s odôvodnením, že veď aj tak vás idú predať.
"S vedením mesta som sa už medzitým stretol, o možnom predaji lesov sme hovorili. Vedenie spoločnosti Mestské lesy, s. r. o., neodporúča túto transakciu, čo sme aj tlmočili primátorovi, no ako iste viete, o vlastníckych vzťahoch rozhodujú poslanci mestského zastupiteľstva," informoval nás Ing. J. Tomaštík.
Dodal, že ak by sa k predaju súhlasne vyjadrilo nielen vedenie mesta, ale aj poslanci, považuje za múdrejšie predať lesy kompletne aj so spoločnosťou, ktorá ich spravuje.
"Nie každá časť lesov je totiž z ekonomického hľadiska zaujímavá, najlukratívnejší je hospodársky les, kde sa môže ťažiť, naopak najmenej zaujímavými sú časti, ktoré patria k Národným prírodným rezerváciam, alebo slúžia ako pôdoochrana. Ak by teda mesto predávalo lesy po častiach, bolo by logické, že najväčší záujem by prípadní kupci mali o "hrozienka", teda o ekonomicky zaujímavé časti," vysvetlil nám Ing. Tomaštík.
Spoločnosť Mestské lesy, s. r. o., existuje už sedem rokov a je jednou z mála mestských firiem, ktoré prinášajú do mestskej pokladne zisk. Za rok 1999 dostalo mesto 5,8 milióna korún ako priame nájomné, ďalších 10 miliónov korún investovali do majetku, keďže nakúpili mechanizmy a stroje potrebné pri ťažbe a dovoze dreva, 12 miliónov korún bolo investovaných do pestovnej činnosti pri obnove lesa, pričom v spoločnosti pracuje približne 150 zamestnancov plus ďalších 250 sezónnych robotníkov.
Chcieť predať je jedna vec, dôležité však bude, či sa na Slovensku nájde solventný kupec, ktorý mestu Košice zaplatí 2,5 miliardy korún. Na toľko sú totiž mestské lesy ohodnotené podľa vyhlášky.
"Na Slovensku neexistuje trh s lesmi, o nejakých predajoch som počul, no vždy išlo o oveľa menšie časti. Reálnymi záujemcami by mohli byť nejaké drevárske fabriky, aspoň taká tradícia je napríklad v severských krajinách, kde majitelia lesa väčšinou vlastnia aj fabriku, ktorá drevo spracúva. Na Slovensku však drevárske fabriky potrebný kapitál na kúpu pravdepodobne nemajú, takže ja si myslím, že ak sa nejaký kupec nájde, bude asi zo zahraničia," zamyslel sa Ing. Tomaštík.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, na stretnutí s vedením mesta sa dohodli, že v prípade pripravy na predaj bude zriadená komisia, v ktorej budú mať zastúpenie aj zástupcovia spoločnosti Mestské lesy. Ing. Tomaštík si nemyslí, že predaj lesov sa dostane už do programu aprílového mestského zastupiteľstva, skôr predpokladá, že sa tak stane v júni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.