náš denník najprv vyjadril, ako to momentálne vyzerá v rozhádanej vládnej koalícii. V nej sa totiž dlhší čas len hromadili problémy a na ich riešenie si vládne strany akoby nevedeli nájsť čas. Ale až po kauze Košovan sa o tom začalo viac hovoriť...
"Bolo len prirodzeným vyústením, že raz musel prísť ten čas, že naše vnútorné problémy vzbudia väčší záujem. Problémy subjektívneho charakteru boli spojené s niektorými personálnymi otázkami a tie objektívne s rôznorodosťou vládnej koalície. Aj napriek tomu ale v priebehu poldruha roka koalícia hoci s menšími problémami funguje. I preto mi nepripadá vhodné, aby sme túto situáciu príliš dramatizovali, aj keď ju nemôžeme ani zľahčovať. Som však rád, že sa nám podarilo upokojiť situáciu a dospeli sme k dohode najprv na vo svojich politkých stranách a následne aj na utorkovej koaličnej rade," pochvaľoval si dočasné(?) ukončenie koaličných hádok podpredseda Národnej rady.
Také jednoduché to ale nebude, hoci vládnym stranám už pomaly dochádza, že obsadzovanie fukcií v štátnej správe a hospodárskej sfére by sa malo riadiť predovšetkým odbornosťou a nie politickou príslušnosťou.
"Vo všeobecnosti možem vyjadriť uspokojenie nad tým, že obsadenie týchto postov sa už bude diať ako v zabehnutých demokraciách. Škoda len, že k zmene týchto pravidiel dochádza tak neskoro. Politici, ktorí podpisovali túto koaličnú zmluvu, si to mohli už skôr uvedomiť a vyhli by sme sa komplikovaným stretom záujmov. Strany zastúpené v koalícii to totiž nezriedka pociťujú ako osobnostný alebo politický útok, či oslabovanie ich pozícií v hospodárskej sfére. Aj napriek istému rozruchu, ktorý teraz okolo toho nastal, som presvedčený, že politické nominácie nepriniesli len zlé veci. Samozrejme, že sa v riadení niektorých podnikov vyskytli aj určité nedostatky. Tie mali väčšinou pôvod už v minulosti a nesúviseli teda so zlými manažmentami, do ktorých sa po politickej linke dostali koalíciou nominovaní ľudia," myslí si Pavol Hrušovský.
V súvislosti s koaličnou zmluvou sa najmä predtavitelia SDĽ netaja tým, žeby v niektorých funkciách privítali personálny audit. "Migašovci" žiadajú prehodnotiť najmä zotrvanie štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Sabola z SOP a člena Predstavenstva Slovenských elektrární Miháleka.
"Ak sa táto strana odhodlala k podobnému personálnemu kroku, má na to zrejme dostatok dôkazov. Predpokladám, že presne tak ako pri iných podobných prípadoch poodozrenia z korupcie a klientelizmu je našou politickou povinnosťou, aby sme zodpovedne konali a boli príkladom dodržiavania zákonnosti a ústavnosti. Ak to neurobíme a neprešetríme to, stali by sme sa nedôveryhodnými a v očiach nielen našich voličov nezodpovednými ľuďmi. A to v žiadnom prípade nesmieme dopustiť," dušuje sa podpredseda NR SR.
Hoci zo strany jeho "rodného" KDH nebol nikto prítomný na rokovaniach medzi vládou a U.S. Steelom o vstupe tohto amerického koncernu do VSŽ, o informácie z nich nie je v hnutí núdza. Podpísanie Memoranda o porozmumení považuje P. Hrušovský za výrazný úspech vlády, pričom vstup U.S. Steelu by mal byť povzbudením aj pre ďalších strategických zahraničných investorov. "Sme veľmi dobre informovaní o tom, v akom stave sa železiarne nachádzajú po ich 'privatizovaní' skupinou okolo A. Rezeša, a kam sa až dostali po niekoľkoročnom spravovaní ľuďmi blízkymi tomuto človeku. Snahu vlády o odpredaji časti podniku jednoznačne podporujeme. Malo by ísť o takú firmu, ktorá preukáže dostatok ambícií zveľadiť a vyviesť VSŽ z toho najhoršieho. Som presvedčený, že ľudia, ktorí minulý týždeň so zástupcami U.S. Steelu rokovali, mali na zreteli predovšetkým riešenie tohto vážneho sociálno-ekonomického problému na východe. Verím, že to napokon dobre dopadne," dodáva P. Hrušovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.